| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Do kiedy małe firmy mogą zrezygnować z tworzenia ZFŚS i wypłacania świadczeń urlopowych

Do kiedy małe firmy mogą zrezygnować z tworzenia ZFŚS i wypłacania świadczeń urlopowych

Jesteśmy pracodawcą spoza sfery budżetowej. W naszej firmie od 2009 r. tworzymy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (nie jesteśmy objęci układem zbiorowym pracy i nie jesteśmy zobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania). Na początku roku sprawdziliśmy stan zatrudnienia i okazało się, że na 1 stycznia 2013 r. zatrudniamy na pełny etat 10 pracowników. Czy w takiej sytuacji możemy zrezygnować z tworzenia funduszu oraz wypłacania świadczenia urlopowego na stałe? Czy musimy skonsultować się z pracownikami i uzyskać ich zgodę? Czy środki zgromadzone na funduszu możemy przeznaczyć na działalność naszej firmy?

  • przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń,
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej,
  • przekazując informację na piśmie za potwierdzeniem otrzymania,
  • na zebraniu pracowników,
  • przez radiowęzeł, intranet.

Zalecane jest jednak przekazanie informacji w formie pisemnej, która będzie zawierała podpis pracownika potwierdzający zapoznanie się z nią.

Informacja skierowana do pracowników musi być jak najbardziej pełna, aby wiadomo było, czego dotyczy podjęta decyzja. Jeżeli bowiem zawiadomią Państwo pracowników wyłącznie o rezygnacji ze świadczeń urlopowych, to z takiej informacji można wnioskować, że decydują się Państwo na utworzenie ZFŚS. Jeżeli natomiast poinformują Państwo jedynie o rezygnacji z ZFŚS, pracownicy mogą domniemywać, że wypłacane będą świadczenia urlopowe.

Z podanej pracownikom informacji powinno zatem wynikać:

  • że nie będzie tworzony ZFŚS i nie będą wypłacane świadczenia urlopowe,
  • od kiedy i przez jaki okres rezygnuje się z tworzenia funduszu oraz wypłaty świadczenia urlopowego.

Niewykorzystane środki z lat poprzednich zgromadzone na koncie ZFŚS mają Państwo obowiązek do końca wydatkować na działalność socjalną według zasad określonych w regulaminie funduszu. Zgromadzone środki nie mogą być bowiem wydatkowane na inne cele niż organizowanie przez pracodawcę działalności socjalnej na rzecz osób uprawnionych, dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego (art. 1 ust. 1 ustawy o ZFŚS).

Podstawa prawna:

  • art. 1 ust. 1, art. 3 ust. 3–3a, art. 12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – Dz.U. z 2012 r., poz. 592; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 908

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »