| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Jak prawidłowo skorygować odpis na zfśs za 2012 r.

Jak prawidłowo skorygować odpis na zfśs za 2012 r.

Pracodawca, który w danym roku utworzył zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, do 31 grudnia tego roku musi dokonać korekty odpisu na podstawie rzeczywistej przeciętnej liczby pracowników zatrudnionych na umowy o pracę. W liczbie zatrudnionych nie należy uwzględniać chałupników i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, bez względu na długość trwania tych umów.

Korekta odpisu

Po wyznaczeniu średniego zatrudnienia w danym roku należy porównać planowany stan zatrudnienia ze stanem faktycznym.

Jeżeli:

 • średnia rzeczywista liczba zatrudnionych okazała się wyższa od zaplanowanej – do 31 grudnia należy odprowadzić na konto funduszu powstałą niedopłatę,
 • przeciętna liczba zatrudnionych okazała się niższa niż planowana – można wycofać nadpłatę z rachunku funduszu lub przeznaczyć ją na działalność socjalną w przyszłym roku, zmniejszając tym samym wysokość odpisu na zfśs w tym roku, jeżeli pracodawca zamierza kontynuować działalność socjalną (nie dotyczy jednostek sfery budżetowej).

Jeśli w chwili dokonywania korekty nie ma pieniędzy na koncie funduszu, wówczas wystąpi na nim saldo ujemne. W takiej sytuacji nie ma podstaw do pomniejszenia odpisu ustalanego na następny rok, a pracodawca nie ma możliwości odzyskania środków wykorzystanych ponad odpis wynikający z rzeczywistego poziomu zatrudnienia.

WAŻNE!

Jeżeli w chwili dokonywania korekty nie ma pieniędzy na rachunku zfśs, pracodawca nie ma możliwości odzyskania środków wykorzystanych ponad odpis wynikający z rzeczywistego poziomu zatrudnienia.

W przypadku gdy zakładany na początku roku przeciętny stan zatrudnienia nie uległ zmianie w kolejnych miesiącach danego roku, odpisu na fundusz nie należy korygować.

Jeżeli w trakcie roku pracodawca będzie miał pewność, że planowany na początku roku stan zatrudnienia ulegnie zmianie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wstępnie skorygował wysokość odpisów na fundusz jeszcze przed planowanymi wpłatami na wyodrębniony rachunek zfśs. Natomiast ostatecznej korekty powinien dokonać najpóźniej 31 grudnia.

PRZYKŁAD

W lutym 2012 r. firma produkcyjna ze stabilną sytuacją kadrową, wykorzystując metodę uproszczoną przy ustalaniu przeciętnego zatrudnienia, zaplanowała, że miesięczne, przeciętne zatrudnienie wyniesie w tym roku 115 osób, w tym:

 • 88 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy, 10 pracowników na 1/2 etatu oraz 2 osoby na 3/4 etatu (wszyscy wykonują pracę w normalnych warunkach),
 • 15 pracowników pełnoetatowych zatrudnionych w uciążliwych warunkach.

Ustalenie odpisu należnego za 2012 r. (przy założeniu, że pracodawca dokonuje odpisu na zfśs w ustawowej wysokości) powinno wyglądać następująco:

Krok 1. Wstępne naliczenie odpisu na podstawie planu ze stycznia br.

 • pracownicy zatrudnieni w normalnych warunkach: 1093,93 zł x 94,50 etatu (88 etatów + 10 x 0,5 etatu + 2 x 0,75 etatu) = 103 376,39 zł,
 • pracownicy zatrudnieni w warunkach uciążliwych: 1458,57 zł x 15 etatów = 21 878,55 zł.

Łączna wysokość odpisu wyniosła: 125 254,94 zł (zapłacona w maju i we wrześniu br.).

Krok 2. Obliczenie odpisu na podstawie faktycznej przeciętnej liczby pracowników w grudniu br.

Pod koniec grudnia okazało się, że przeciętne zatrudnienie wyniosło:

 • 91 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy, 8 pracowników na 1/2 etatu oraz 5 pracowników na 3/4 etatu (wszyscy wykonują pracę w normalnych warunkach),
 • 16 pracowników pełnoetatowych zatrudnionych w warunkach uciążliwych.

Na tej podstawie należy ponownie przeliczyć wysokość odpisu:

 • pracownicy zatrudnieni w normalnych warunkach: 1093,93 zł x 98,75 etatu, tj. 91 etatów + (8 x 0,5 etatu) + (5 x 0,75 etatu) = 108 025,59 zł,
 • pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych: 1458,57 zł x 16 etatów = 23 337,12 zł.

Łączna wysokość odpisu wyniosła: 131 362,71 zł.

Krok 3. Porównanie wysokości odpisu z początku i końca roku

Ponieważ rzeczywista przeciętna liczba zatrudnionych okazała się wyższa od zaplanowanej, pracodawca ma obowiązek uzupełnić środki zfśs o kwotę 6107,77 zł (131 362,71 zł – 125 254,94 zł).

Sankcje za nieskorygowanie odpisu

Za niedopełnienie obowiązków ciążących na pracodawcy w związku z zarządzaniem i gospodarowaniem środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym również za zaniechania lub nieprawidłowości w czynnościach związanych z corocznym korygowaniem odpisów, przepisy przewidują karę grzywny do 2 tys. złotych (art. 12a ustawy o zfśs). W tych sprawach sąd orzeka na podstawie wniosku pochodzącego od właściwego organu, tj. Państwowej Inspekcji Pracy, w trybie określonym w przepisach Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Podstawa prawna:

 • art. 5–5a, art. 6, art. 12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.),
 • § 1, § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz.U. Nr 43, poz. 349),
 • obwieszczenie Prezesa GUS z 18 lutego 2011 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2010 r. i w drugim półroczu 2010 r. (M.P. Nr 15, poz. 156),
 • art. 174 § 2 i § 4, art. 1741 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK