| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Kiedy rozwiedziony pracownik może ubiegać się o świadczenia z zfśs na dziecko

Kiedy rozwiedziony pracownik może ubiegać się o świadczenia z zfśs na dziecko

Nasz pracownik jest po rozwodzie. Ma syna, na którego płaci alimenty. Pracownik nie mieszka z synem. Czy na dziecko tego pracownika przysługuje dofinansowanie z zfśs do kolonii, biletów do kina czy świadczenia w postaci wczasów pod gruszą? Dodam, że zgodnie z obowiązującym u nas regulaminem zfśs, dochód na członka rodziny jest ustalany na podstawie sytuacji materialnej pracowników i może być obniżany o kwotę płaconych alimentów.

3. Dochodem w gospodarstwie domowym są wszelkiego rodzaju świadczenia pieniężne (zarówno opodatkowane, jak i nieopodatkowane), uzyskiwane przez osoby zamieszkujące we wspólnym gospodarstwie domowym.

4. Dochody poszczególnych osób zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie pomniejsza się o kwoty alimentów ustalonych wyrokiem lub ugodą sądową płaconych na rzecz dzieci niepozostających z osobą uprawnioną we wspólnym gospodarstwie domowym.

Wskazane jest, aby regulamin określał także górną granicę wieku dzieci, której przekroczenie powoduje utratę możliwości uzyskiwania na nie dofinansowania z zfśs. W tym kontekście w regulaminie gospodarowania środkami zfśs należy ponadto wskazać konieczność spełnienia wymogu pozostawania dziecka/dzieci na utrzymaniu pracownika lub byłego pracownika emeryta/rencisty.

W omawianym przypadku pracownik nie mieszka z synem, a zatem nie prowadzi z nim wspólnego gospodarstwa. Pracownik jest jednak zobowiązany do płacenia alimentów. W ten sposób partycypuje w kosztach wychowania dziecka. Z tego względu pracownik jest uprawniony do ubiegania się o świadczenia z zfśs na syna. Natomiast przyznanie pomocy jest uzależnione od spełnienia przez pracownika kryterium socjalnego ustalonego przez pracodawcę.

WAŻNE!

Pracownik ma prawo ubiegać się o świadczenia socjalne na dzieci, z którymi nie mieszka, ale które są na jego utrzymaniu.

Podstawa prawna:

  • art. 2 pkt 1 i pkt 5, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 592).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »