3. Dochodem w gospodarstwie domowym są wszelkiego rodzaju świadczenia pieniężne (zarówno opodatkowane, jak i nieopodatkowane), uzyskiwane przez osoby zamieszkujące we wspólnym gospodarstwie domowym.
4. Dochody poszczególnych osób zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie pomniejsza się o kwoty alimentów ustalonych wyrokiem lub ugodą sądową płaconych na rzecz dzieci niepozostających z osobą uprawnioną we wspólnym gospodarstwie domowym.
reklama
reklama
Wskazane jest, aby regulamin określał także górną granicę wieku dzieci, której przekroczenie powoduje utratę możliwości uzyskiwania na nie dofinansowania z zfśs. W tym kontekście w regulaminie gospodarowania środkami zfśs należy ponadto wskazać konieczność spełnienia wymogu pozostawania dziecka/dzieci na utrzymaniu pracownika lub byłego pracownika emeryta/rencisty.
W omawianym przypadku pracownik nie mieszka z synem, a zatem nie prowadzi z nim wspólnego gospodarstwa. Pracownik jest jednak zobowiązany do płacenia alimentów. W ten sposób partycypuje w kosztach wychowania dziecka. Z tego względu pracownik jest uprawniony do ubiegania się o świadczenia z zfśs na syna. Natomiast przyznanie pomocy jest uzależnione od spełnienia przez pracownika kryterium socjalnego ustalonego przez pracodawcę.
WAŻNE!
Pracownik ma prawo ubiegać się o świadczenia socjalne na dzieci, z którymi nie mieszka, ale które są na jego utrzymaniu.
Podstawa prawna:
- art. 2 pkt 1 i pkt 5, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 592).