| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Przekształcenie zakładu pracy a ZFŚS

Przekształcenie zakładu pracy a ZFŚS

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Zmianom podlega wtedy również zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w zakresie zarządzania środkami funduszu.

Przykład

W czerwcu 2012 r. spółka A (przejmujący) przejęła na podstawie art. 231 k.p. część innej spółki B (przekazujący) wraz z 50 pracownikami. Spółka B zatrudniała łącznie 100 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. W związku z tym, że spółka A jest zobowiązana do tworzenia funduszu (zakładamy, że 1 stycznia 2012 r. w spółce było zatrudnionych co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), spółka B w terminie 30 dni od daty przejścia części zakładu pracy ma obowiązek przekazania na rachunek zfśs spółki A część środków własnego funduszu proporcjonalnie do liczby przejmowanych pracowników, skorygowanego odpowiednio o należności i zobowiązania funduszu.

Upadłość pracodawcy

W przypadku upadłości pracodawcy środki zgromadzone na funduszu można nadal rozdysponowywać zgodnie z przeznaczeniem, czyli na cele socjalne i według zasad określonych w ustawie o zfśs, aż do ich wyczerpania.

Środki zgromadzone na koncie bankowym zfśs wraz z odsetkami, kwotami pochodzącymi ze spłaconych pożyczek mieszkaniowych oraz opłatami pobieranymi od osób korzystających z usług i świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu organizowanych przez upadłego nie wchodzą do masy upadłości. W związku z tym, że środki zfśs nie stanowią masy upadłości, nadal powinny być przeznaczane na cele socjalne.

WAŻNE!

Środki zfśs w przypadku upadłości pracodawcy nie wchodzą do masy upadłości i nie można przeznaczyć ich na spłatę innych zobowiązań firmy.

Pracodawcy w stanie upadłości zarządzają środkami zfśs tak jak dotychczas, aż do ich wyczerpania. Jeżeli po zakończeniu postępowania upadłościowego pozostaną niewykorzystane środki, powinny one zostać przekazane na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, według stanu na dzień zamknięcia bilansu upadłego przedsiębiorcy, czyli po utracie statusu pracodawcy (art. 64 ust. 3 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze).

Przykład

Przedsiębiorstwo X, które tworzy zfśs, zostało postawione w stan upadłości. Na odrębnym koncie funduszu są jeszcze niewykorzystane środki. Środki zfśs przedsiębiorstwa nie wchodzą do masy upadłości i nie będą podlegały ewentualnej egzekucji, jeśli egzekwowane należności nie wynikają z zobowiązań funduszu. Środki zgromadzone na rachunku funduszu można nadal rozdysponowywać zgodnie z wewnętrznym regulaminem zfśs pracodawcy, aż do ich wyczerpania. Jeżeli po zakończeniu postępowania upadłościowego pozostaną jeszcze niewykorzystane środki, powinny one zostać przekazane na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, według stanu na dzień zamknięcia bilansu upadłego przedsiębiorcy.

Zgodnie z ustawą o zfśs pracodawca w przypadku upadłości ma również możliwość odstąpienia od tworzenia funduszu. Rezygnacja z tworzenia zfśs w przypadku pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty może nastąpić przez wprowadzenie odpowiednich zapisów do regulaminu wynagradzania bądź układu zbiorowego pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 231 § 1 Kodeksu pracy,
  • art. 7 ust. 3 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2012 r. poz. 592),
  • art. 64 ust. 3 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (DzU z 2009 r. nr 175, poz. 1361 ze zm.).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK