| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Jak przyznawać pomoc socjalną osobom niewymienionym w regulaminie zfśs

Jak przyznawać pomoc socjalną osobom niewymienionym w regulaminie zfśs

Zmarł jeden z naszych pracowników. Ponieważ nie miał żadnej rodziny, organizacją pochówku zajmuje się jego sąsiad. Osoba ta zwróciła się do nas z prośbą o udzielenie pomocy finansowej na ten cel. Czy taką pomoc możemy zrealizować ze środków zfśs?

Zapomoga wypłacona w wysokości nieprzekraczającej 2280 zł w roku podatkowym jest zwolniona z podatku (art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Nie ma przy tym znaczenia źródło finansowania zapomogi. Jeżeli zatem zostałaby sfinansowana ze środków zfśs, nie podlega opodatkowaniu do kwoty 2280 zł.

Od przyznanego świadczenia bez względu na źródło jego finansowania nie należy naliczać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W odróżnieniu od limitowanego zwolnienia z podatku, od zapomogi przyznanej w związku ze zdarzeniem losowym nie należy naliczać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne bez względu na jej wysokość.

Podstawa prawna:

  • art. 2 pkt 5, art. 8 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 592),
  • art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 22 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Diana Malinowska

Konsultant w Instytucie Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »