| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Pomoc na cele mieszkaniowe z zfśs

Pomoc na cele mieszkaniowe z zfśs

Pracodawca może przyznać bezzwrotną pomoc finansową pracownikom mającym problemy mieszkaniowe. Tego rodzaju świadczenia mogą być wypłacane z przeznaczeniem na konkretny cel, np. spłatę kredytu mieszkaniowego.

W „mieszkaniowej” części regulaminu powinny znaleźć się więc postanowienia dotyczące w szczególności:

 • celów mieszkaniowych realizowanych z zfśs w danym zakładzie w formie bezzwrotnej i zwrotnej,
 • zasad i trybu ubiegania się o pomoc mieszkaniową,
 • zasad i trybu rozpatrywania wniosków o pomoc mieszkaniową (zarówno w formie pożyczki, jak i pomocy bezzwrotnej),
 • warunków przyznawania zwrotnej pomocy mieszkaniowej (m.in. rodzaje i wysokość pożyczek, częstotliwość ich przyznawania, cele pomocy, problem oprocentowania i wysokość ewentualnych odsetek od pożyczek, sposób zabezpieczenia spłaty pożyczek, tryb ściągania zadłużenia w przypadku niespłacania pożyczek, zmiany miejsca zamieszkania lub niewypłacalności pożyczkobiorcy, zasady umarzania części lub całości udzielonej pożyczki, warunki zawieszania spłaty pożyczki, okoliczności powodujące natychmiastową wymagalność spłaty udzielonej pożyczki lub pomocy bezzwrotnej, zasady dokumentowania wniosków o pożyczki dużej wartości, maksymalną i minimalną wysokość pomocy, zasady udzielania pożyczek na ten sam cel dla współmałżonków zatrudnionych u tego samego pracodawcy).

Problem nieodpłatności albo oprocentowania pożyczek mieszkaniowych nie jest rozstrzygnięty przez przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. O tym, czy pożyczki mieszkaniowe będą oprocentowane i w jakiej wysokości będą pobierane odsetki – decydują zapisy regulaminowe. Nie ma ustawowego wymogu oprocentowania zwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe i w związku z tym jest to przedmiot regulacji na poziomie zakładu.

Trzeba pamiętać, że zgodnie z ustawową definicją działalności socjalnej świadczenia finansowane z funduszu świadczeń socjalnych, w tym na cele mieszkaniowe, mają co do zasady charakter pomocy socjalnej.

Celem udzielania pomocy na cele mieszkaniowe nie jest więc pozyskiwanie dodatkowych dochodów dla funduszu, ale uzupełnianie finansowania występujących potrzeb mieszkaniowych pracowników i byłych pracowników – emerytów i rencistów.

Pomoc bezzwrotna lub w formie pożyczki

Pomoc bezzwrotna to rodzaj specjalnej zapomogi, na której udzielanie decydują się pracodawcy zatrudniający pracowników sygnalizujących problemy mieszkaniowe (brak własnego mieszkania, bieżące problemy związane z regulowaniem należności z tytułu utrzymania mieszkania) i których jednocześnie sytuacja dochodowa (utrzymująca się przez dłuższy okres wyjątkowo trudna sytuacja materialna pracownika, niekiedy uwarunkowana bezrobociem współmałżonka, wielodzietnością, niepełnosprawnością lub chorobą członków rodziny i niskimi zarobkami itp.) powoduje, że nie są oni w stanie spłacić pożyczki.

Zapomogi mieszkaniowe mogą być wypłacane z przeznaczeniem na konkretny cel, np. spłatę kredytu mieszkaniowego lub zadłużenia z tytułu niemożności wnoszenia opłat za korzystanie z mieszkania. Biorąc pod uwagę przeznaczenie i wysokość udzielanej pomocy bezzwrotnej (najczęściej wyższa niż zwykła zapomoga) na dany cel mieszkaniowy – jej udzielenie powinna poprzedzać szczegółowa analiza sytuacji faktycznej i udokumentowanie występujących potrzeb mieszkaniowych lub braku możliwości realizacji tych potrzeb. Chodzi tutaj zarówno o potrzebę udokumentowania np. zaistniałego zadłużenia w spółdzielni mieszkaniowej, jak również udokumentowanie sytuacji dochodowej osoby ubiegającej się o pomoc zakładu. Jednak samo oświadczenie pracownika wydaje się niewystarczające.

Natomiast pożyczki z zfśs mogą być przeznaczone m.in. na następujące cele mieszkaniowe:

 • budowę lokalu mieszkalnego w domu wielorodzinnnym lub budowę domu jednorodzinnego,
 • zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego od spółdzielni mieszkaniowej, firmy developerskiej czy od osoby fizycznej,
 • modernizację i przebudowę pomieszczeń niemieszkalnych na lokal mieszkalny (adaptacja),
 • przystosowanie mieszkania lub domu do potrzeb osób niepełnosprawnych, uzupełnienie wkładu budowlanego w spółdzielniach mieszkaniowych,
 • wykup zajmowanych lokali mieszkalnych na własność lub przekształcenie prawa do lokalu,
 • remont i modernizację mieszkania lub domu.

Podstawa prawna:

 • ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK