| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Na co można przeznaczyć środki zfśs

Na co można przeznaczyć środki zfśs

Pracodawcy, planując wydatki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, popełniają wiele błędów, m.in. finansując z funduszu świadczenia, które nie mieszczą się w pojęciu działalności socjalnej. Takie wydatkowanie środków może skutkować nałożeniem grzywny w wysokości do 5000 zł.

Kryteria przyznawania pomocy z zfśs

Przyznawanie świadczeń finansowanych z zfśs oraz ich wysokość powinna być uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (art. 8 pkt 1 ustawy o zfśs). Oznacza to, że pracodawca nie może wszystkim pracownikom przyznać świadczeń w takiej samej ilości i o takiej samej wartości. W pierwszej kolejności, jeszcze przed przyznaniem świadczeń, pracodawca musi rozpoznać potrzeby związane z sytuacją socjalną poszczególnych osób zatrudnionych. Sposób ustalania przyznania środków w zależności od kryterium socjalnego pracowników powinien być unormowany w regulaminie zfśs.

Pracodawca, przyznając pomoc z zfśs, powinien pamiętać, że:

  • możliwość ubiegania się pracowników o świadczenia z funduszu powinna wynikać z postanowień regulaminu zfśs,
  • przy kwalifikowaniu osób uprawnionych do tego rodzaju pomocy należy stosować kryteria socjalne, tzn. ocenę sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

Przykłady

Pracownik złożył po raz pierwszy wniosek o przyznanie zapomogi losowej w związku z trudną sytuacją finansową i rodzinną. Spełnia wszystkie kryteria socjalne. Pomimo to zapomoga nie została przyznana. Jako przyczynę pracodawca podał, że pracownik jest zatrudniony od niedawna w firmie, a powinien przepracować co najmniej rok. Takie działanie jest niedopuszczalne. Uzależnienie przyznania świadczenia od okresu zatrudnienia w zakładzie jest sprzeczne z przepisami. Kryterium przyznania zapomogi powinno być uzależnione jedynie od sytuacji życiowej, rodzinnej, materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.

***

Pracodawca przyznał wszystkim pracownikom bony na święta, które sfinansował ze środków zfśs. Każdy otrzymał świadczenie w jednakowej wysokości, tj. po 300 zł. Takie działanie pracodawcy jest niezgodne z regulaminem zfśs, ponieważ świadczenia nie mogą być przyznane w jednakowej wysokości dla wszystkich. Ich wysokość powinna być uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej każdej osoby uprawnionej.

Pracodawcy często również popełniają błąd, przyznając wszystkim pracownikom taką samą wysokość świadczenia, nie oceniając sytuacji finansowej poszczególnych pracowników. Oceniając sytuację materialną pracownika, należy brać pod uwagę również dochody osiągane poza zakładem pracy, a także dochody członków rodziny. Aby pracodawca mógł prawidłowo przyznać pomoc socjalną, osoba uprawniona powinna przedstawić np. zaświadczenie o swoich zarobkach i o zarobkach współmałżonka.

Przykład

Pracownica wychowująca samotnie trójkę dzieci wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie wczasów dla niej i dla jej dzieci. Przedstawione dochody na jedną osobę były niskie, dlatego też spełniła kryterium materialne. Jednak pracodawca uznał, że może sfinansować wczasy tylko dla niej, ponieważ do tej pory dofinansowanie do wypoczynku przyznawał tylko swoim pracownikom. Takie działanie pracodawcy jest niezgodne z przepisami ustawy o zfśs, ponieważ osobami uprawnionymi do otrzymania świadczeń są również dzieci pracowników.

Podstawa prawna:

  • art. 2 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • art. 24 Kodeksu wykroczeń.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK