| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Rezygnacja z tworzenia funduszu socjalnego

Rezygnacja z tworzenia funduszu socjalnego

Pracodawca znajdujący się w przejściowych trudnościach finansowych może zrezygnować z tworzenia zfśs w trakcie roku. Mimo że nie wynika to wprost z ustawy o zfśs, taką możliwość przewiduje pośrednio rozporządzenie MPiPS z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Proporcjonalny odpis na zfśs

Pracodawca, który zdecydował o odstąpieniu od tworzenia zfśs w trakcie roku, powinien ustalić i przekazać na rachunek funduszu odpis ustalony w wysokości proporcjonalnej do okresu funkcjonowania zfśs. Rezygnacja z zfśs w trakcie roku, mimo że nie wynika wprost z ustawy o zfśs, jest możliwa na podstawie § 3 ust. 2 rozporządzenia MPiPS z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zfśs. Zgodnie z tym przepisem, sposób obliczania przeciętnej liczby zatrudnionych stosuje się również w przypadku, gdy pracodawca działał w okresie krótszym niż jeden rok kalendarzowy albo naliczał odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na niepełny rok kalendarzowy. Oznacza to, że przepisy przewidują możliwość naliczenia odpisu niższego niż całoroczny.

WAŻNE!

W przypadku rezygnacji z zfśs w trakcie roku pracodawca powinien odprowadzić na rachunek funduszu odpis w wysokości proporcjonalnej do okresu prowadzenia zfśs.

W 2012 r. podstawą do naliczenia odpisu na zfśs jest ta sama kwota bazowa, która obowiązywała w 2011 r., tj. 2917,14 zł (art. 1 ustawy z 22 grudnia 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej).

Pracodawcy, którzy początkowo utworzyli zfśs, a następnie podjęli decyzję o rezygnacji z funduszu, w pierwszej kolejności powinni ustalić wysokość całorocznego odpisu według planowanej liczby zatrudnionych, a następnie ponownie przeliczyć odpis z uwzględnieniem okresu prowadzenia funduszu.

Niewykorzystane środki zfśs

W przypadku rezygnacji z funduszu w trakcie roku niewykorzystane środki zgromadzone na rachunku bankowym należy nadal wykorzystywać zgodnie z ich przeznaczeniem, czyli wyłącznie na działalność socjalną określoną w regulaminie funduszu. Rezygnacja z zfśs w trakcie roku nie uprawnia pracodawcy do dowolności w dysponowaniu pozostałymi środkami zfśs. Niezgodne z przepisami ustawy o zfśs byłoby przekazanie niewykorzystanych odpisów np. na spłatę zaległości wobec kontrahentów.

Podstawa prawna:

  • art. 1 ust. 1, art. 3, art. 4, art. 8, art. 11, art. 12 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz.U. Nr 43, poz. 349),
  • art. 1 ustawy z 22 grudnia 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz.U. Nr 291, poz. 1707),
  • obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 18 lutego 2011 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2010 r. i w drugim półroczu 2010 r. (M.P. Nr 15, poz. 156),
  • art. 772, art. 2419 § 1, art. 24111 § 1, art. 24112 § 1 Kodeksu pracy.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK