| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Jakie świadczenia z zfśs są zwolnione ze składek - stanowisko MPiPS

Jakie świadczenia z zfśs są zwolnione ze składek - stanowisko MPiPS

Ulgowe świadczenia i usługi finansowane ze środków przeznaczonych na działalność socjalną przyznawane i wypłacane w sposób niezgodny z przepisami ustawy o zfśs, tj. bez uwzględniania sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej, nie mogą być wyłączone z podstawy wymiaru składek ZUS.

Przepisy ustawy o zfśs nie wymagają natomiast stosowania kryteriów socjalnych w odniesieniu do nieulgowych usług i świadczeń, za które osoby korzystające pokrywają całkowity koszt poniesiony przez pracodawcę z funduszu w ramach działalności socjalnej.

WAŻNE!

Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń z funduszu z pominięciem kryterium socjalnego powoduje konieczność naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wartości tych świadczeń.

Na decyzję i wysokość pomocy z funduszu, o jaką może się ubiegać osoba uprawniona, nie ma wpływu wysokość naliczanego odpisu. Oznacza to, że np. emeryci i renciści – byli pracownicy mają prawo do wsparcia socjalnego, jak pozostałe osoby. Nie ma przy tym znaczenia, że na te osoby nie dokonuje się odpisu na fundusz, jak w przypadku pracowników, a jedynie pracodawca może uznaniowo zwiększyć zfśś o 6,25% na każdego uprawnionego emeryta/rencistę (w 2012 r. o 182,32 zł). Dokonanie przez zakład pracy nieobowiązkowego zwiększenia funduszu jest uzasadnione wtedy, gdy dojdzie do zmiany statusu pracownika na status wyłącznie emeryta (czyli kiedy nastąpi ustanie zatrudnienia pracowniczego). Zatem osobę zatrudnioną, mającą jednocześnie ustalone prawo do emerytury należałoby jako pracownika uwzględniać przy ustalaniu przeciętnego zatrudnienia w celu naliczania odpisu podstawowego na fundusz. Taki pogląd potwierdza Sąd Najwyższy w uchwale z 15 listopada 1991 r. (I PZP 56/91, OSNC 1992/4/63), w której stwierdził, że: „(...) zwrot »emeryt – były pracownik zakładu« należy łączyć tylko z tym zakładem pracy, z którym stosunek pracy ustał bezpośrednio przed powstaniem stanu kwalifikowanego jako posiadanie lub powrót przez daną osobę do statusu emeryta. Emeryt, który podejmuje pracę, staje się pracownikiem, i z tego tytułu przysługują mu świadczenia (...). Status pracownika jest bowiem w tym przypadku „mocniejszy” od statusu emeryta; jeżeli emeryt ponownie podejmie pracę, to świadczenia przysługują mu nie z tej racji, że jest emerytem, lecz dlatego, że jest pracownikiem (...)”.

WAŻNE!

Pracownika posiadającego jednocześnie ustalone prawo do emerytury należy uwzględniać przy ustalaniu przeciętnego zatrudnienia w celu naliczania odpisu podstawowego na fundusz.

Podstawa prawna:

  • art. 2 pkt 1, pkt 5, art. 8 ust. 1–2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK