| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Świadczenia z zfśs a zajęcia komornicze

Świadczenia z zfśs a zajęcia komornicze

O tym, czy pracodawca może dokonać potrąceń z wypłacanego pracownikowi świadczenia z funduszu świadczeń socjalnych, decyduje treść pisma otrzymanego od komornika. Pismo to powinno wskazywać wszystkie świadczenia podlegające zajęciu.

Wynagrodzenie za pracę powinno odpowiadać w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniać ilość i jakość świadczonej pracy (art. 78 k.p.). W uzasadnieniu wyroku z 19 lutego 2004 r. (I PK 217/03) Sąd Najwyższy stwierdził, że za wynagrodzenie za pracę nie można uznać chociażby takich świadczeń, jak: nagroda jubileuszowa, ekwiwalent za urlop, odprawa emerytalna, odprawa z tytułu zwolnień grupowych, mają jednak one charakter pieniężny i są świadczeniami ze stosunku pracy.

Jeżeli chodzi o świadczenia z zfśs, to wydaje się, że należy je potraktować jako świadczenia pieniężne związane ze stosunkiem pracy. Wynika to z tego, że aby je otrzymać, po pierwsze, pracownik musi znajdować się w stosunku pracy, a po drugie, musi spełnić przesłanki ściśle określone w regulaminie zfśs. Jednak nie można uznać świadczenia wypłaconego z funduszu za wynagrodzenie za pracę, chociażby ze względu na cel świadczenia, jakim jest pomoc socjalna pracownikom. W związku z tym należy uznać stanowisko, że świadczenie z zfśs nie jest wynagrodzeniem za pracę, jest jednak świadczeniem związanym ze stosunkiem pracy, które może podlegać egzekucji.

WAŻNE!

Świadczenie z zfśs jest świadczeniem pieniężnym związanym ze stosunkiem pracy, jednak nie jest wynagrodzeniem za pracę. Może podlegać egzekucji i w konsekwencji pracodawca może dokonać potrącenia.

Postanowienie komornika o zajęciu wynagrodzenia

Pracodawca, podejmując decyzję o dokonaniu potrącenia ze świadczenia przyznanego pracownikowi z zfśs, powinien w szczególności przeanalizować pismo komornika o zajęciu określonego świadczenia. W piśmie tym komornik powinien wskazać, jakie dokładnie świadczenia zajmuje.

Komornik zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób (art. 881 § 2 k.p.c.). Dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy.

Określenie, że chodzi o „zysk lub udział w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy”, mogłoby wskazywać, że dotyczy to również świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wydaje się jednak, że chodzi wyłącznie o fundusze związane z wypłacaniem dodatkowych premii lub udziału w zysku. Natomiast należałoby uznać, że zfśs stanowi inny rodzaj funduszu, a świadczenia wypłacane z tego funduszu nie mają charakteru „udziału”.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK