| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Jak dokonać korekty odpisów na zfśs za 2011 r.

Jak dokonać korekty odpisów na zfśs za 2011 r.

Jesteśmy pracodawcą prywatnym. W 2011 r. zaplanowaliśmy średniomiesięczne zatrudnienie na poziomie 25 etatów. 31 maja br. na rachunek zfśs dokonaliśmy wpłaty 100% naliczonych odpisów. Z jednym z pracowników etatowych zatrudnionym w normalnych warunkach 30 czerwca br. rozwiązaliśmy umowę o pracę. Ponadto jedna z naszych pracownic zatrudniona na 1/2 etatu korzystała w tym roku z urlopu macierzyńskiego, a potem z urlopu wychowawczego. Ze względu na spadające obroty spółki, 31 sierpnia rozwiązaliśmy umowy z pracownikami młodocianymi. Ponadto w trakcie roku zatrudniliśmy kilku zleceniobiorców. Do kiedy i w jaki sposób powinniśmy dokonać ostatecznej korekty środków przekazanych na fundusz?

Ustalanie faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych

Ustalając przeciętną liczbę zatrudnionych należy w niej uwzględnić osoby pracujące zarówno w pełnym, jak i w niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar), w tym przebywające na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, zatrudnione na podstawie:

  • umowy o pracę,
  • wyboru,
  • mianowania,
  • spółdzielczej umowy o pracę.

W liczbie zatrudnionych do celów naliczania odpisów na zfśs nie należy uwzględniać:

  • osób wykonujących pracę nakładczą,
  • osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia i umowy o dzieło.

Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym należy dodać przeciętną liczbę zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę podzielić przez 12 (§ 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych). Zarówno przepisy ustawy o zfśs, jak i rozporządzenia w sprawie ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych... nie zawierają dokładnych wytycznych dotyczących obliczania przeciętnego zatrudnienia w przypadku korzystania przez pracowników z urlopów bezpłatnych. Dlatego za prawidłowe należy przyjąć metody stosowane w badaniach statystycznych, o których mowa w objaśnieniach do sprawozdań np. o zatrudnieniu i wynagrodzeniach (Z-03), o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy (Z-06).

Przeciętną liczbę zatrudnionych pracodawcy mogą ustalać przy zastosowaniu jednej z 3 metod:

  • metodą średniej arytmetycznej ze stanów dziennych w miesiącu – mogą ją stosować pracodawcy, u których obserwuje się dużą płynność kadr lub natężenie udzielania urlopów bezpłatnych. Metoda ta polega na zsumowaniu stanów zatrudnienia z każdego dnia, a następnie podzieleniu otrzymanej wartości przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca. Osób przebywających na urlopach bezpłatnych nie należy wliczać do stanów dziennych w czasie trwania tych urlopów,
  • metodą uproszczoną – mogą ją stosować pracodawcy o stabilnej sytuacji kadrowej. Polega ona na zsumowaniu dwóch stanów dziennych zatrudnienia (w pierwszym i w ostatnim dniu miesiąca) i podzieleniu otrzymanej sumy przez 2,
  • metodą średniej chronologicznej – mogą ją stosować wszyscy pracodawcy. Polega ona na zsumowaniu połowy stanu dziennego zatrudnienia w pierwszym i ostatnim dniu miesiąca oraz stanu zatrudnienia w 15. dniu miesiąca i podzieleniu otrzymanej sumy przez 2.

Przy stosowaniu metod uproszczonej lub średniej chronologicznej do stanu zatrudnienia nie należy wliczać osób, które korzystały z urlopów bezpłatnych w wymiarze powyżej 14 dni.

WAŻNE!

Przy korzystaniu z metody uproszczonej lub średniej chronologicznej, do stanu zatrudnienia nie należy wliczać osób, które w danym roku korzystały z urlopów bezpłatnych w wymiarze powyżej 14 dni.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK