| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Co na święta Bożego Narodzenia dla pracowników zamiast bonów?

Co na święta Bożego Narodzenia dla pracowników zamiast bonów?

Pracuję w księgowości firmy zatrudniającej 2 tysiące osób w kilkunastu oddziałach w Polsce. Jak co roku, zastanawiamy się, czym obdarować przed świętami Bożego Narodzenia naszych pracowników. Wcześniej korzystaliśmy z bonów podarunkowych, ale mieliśmy z nimi problemy logistyczne, np. przy rozdzielaniu wśród pracowników rozrzuconych po całym kraju. Czy można je zastąpić czymś nowocześniejszym i wygodniejszym w obsłudze?

W ostatnich latach popularność zdobywają tzw. przedpłacone karty płatnicze, które powoli zastępują wszechobecne do niedawna papierowe bony towarowe. Karty, w porównaniu z bonami, przynoszą spore korzyści podatkowe, z tego powodu są chętnie wybierane przez firmy. Są atrakcyjne również dla obdarowanych pracowników ze względu na dodatkowe atuty.

Zwolnienia z podatku dochodowego

Podarunkowa przedpłacona karta płatnicza, działająca w systemie Visa, jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 380 zł rocznie na osobę (przy finansowaniu z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych). Obowiązująca nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uchwalona w 2009 r., objęła zwolnieniem od podatku dochodowego świadczenia pieniężne, otrzymywane przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Regulacja ta dotyczy gotówki, środków przekazywanych w formie przedpłaconej karty płatniczej, natomiast nie obejmuje bonów. Wręczając bony, pracodawca musi więc opodatkować pracownika, który po odliczeniu podatku dostaje w rezultacie mniejszą kwotę.

Skalę oszczędności dla pracownika łatwo sobie uświadomić, operując następującym przykładem. Jeśli pracownicy otrzymają karty o wartości 380 zł, to na jednej karcie – w porównaniu z „tradycyjną” premią – pracownik oszczędzi 68,40 zł. Spółka lub instytucja zatrudniająca 2 tysiące pracowników może więc przy tych samych nakładach finansowych dać pracownikom aż o 136 tys. zł więcej.

Mniejsze koszty operacyjne

Z punktu widzenia pracodawcy karty zmniejszają również koszty operacyjne, ponieważ można je wielokrotnie doładować, np. przy okazji kolejnych świąt. Karty standardowo ważne są przez dwa lata. Natomiast bony przy każdej okazji trzeba zakupić nowe i rozdać ponownie wszystkim pracownikom, co może być uciążliwe i pracochłonne w przypadku wielu tysięcy zatrudnionych. Stan karty można na bieżąco sprawdzać w internecie. Poza tym karty niosą ze sobą większy prestiż – ludzie po prostu lubią mieć je w portfelu i nimi płacić.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK