| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Zwolnienie ze składek wartości dofinansowania wypoczynku dzieci pracownika

Zwolnienie ze składek wartości dofinansowania wypoczynku dzieci pracownika

W tym roku po raz pierwszy będziemy dofinansowywać naszym pracownikom wakacyjny wypoczynek ich dzieci. W tym celu wykorzystamy środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy od takiego dofinansowania należy odprowadzić składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe?

Zasady przyznawania świadczeń z zfśs z zastosowaniem kryterium socjalnego należy stosować do wszystkich osób uprawnionych do korzystania z tego funduszu, bez względu na formę zatrudnienia (czyli zarówno do pracowników, jak i np. zleceniobiorców – jeśli regulamin wymienia ich jako osoby uprawnione do korzystania z pomocy socjalnej zakładu). Nie należy również kierować się tym, czy w danym okresie uprawniony faktycznie wykonuje pracę. Oznacza to, że prawa do świadczeń socjalnych nie wyklucza przebywanie na zasiłku macierzyńskim czy urlopie wychowawczym. Ponadto nie ma przeszkód, by przyznać świadczenia beneficjentom tego funduszu, którzy obecnie nie wykonują pracy na rzecz firmy (np. emerytom – byłym pracownikom zakładu).

@RY1@i65/2011/015/i65.2011.015.000.0063.001.jpg@RY2@

WAŻNE!

Zasady przyznawania świadczeń z zfśs z zastosowaniem kryterium socjalnego należy stosować do każdej osoby uprawnionej do jej otrzymania na podstawie regulaminu zfśs.

Inaczej jest w sytuacji, gdy pracodawca sfinansuje letni wypoczynek dzieci pracowników ze środków obrotowych firmy. Z uwagi na inne źródło sfinansowania tej wypłaty, wyłączenie ze składek nie ma zastosowania. Dopłata do kolonii jest w pełni oskładkowana jako przychód pracownika ze stosunku pracy.

Podstawa prawna

  • art. 2 pkt 1 i pkt 5, art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK