| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Dofinansowanie z zfśs do wypoczynku byłym pracownikom

Dofinansowanie z zfśs do wypoczynku byłym pracownikom

Nasz były pracownik, który w 2010 r. rozwiązał stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę, wystąpił o dopłatę do wczasów dla niego oraz dziecka siostry, które przyjął na wychowanie. Przedstawił fakturę za wczasy o wartości 4700 zł, w której wyszczególniono koszt wypoczynku dziecka (w wieku 17 lat) w wysokości 1900 zł oraz emeryta w wysokości 2800 zł. Tworzymy zfśs, a były pracownik nie korzystał jeszcze w tym roku ze świadczeń z funduszu. Czy były pracownik (emeryt) ma prawo do świadczeń z zfśs, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Czy osiągnięty przez niego przychód podlega opodatkowaniu?

Pracodawcy sprawujący opiekę socjalną nad emerytami i rencistami mogą zwiększyć fundusz o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia (w 2011 r. – o 182,32 zł) na każdego emeryta i rencistę objętego taką opieką (art. 5 ust. 5 ustawy o zfśs). Oznacza to, że zwiększenie funduszu nie ma charakteru obligatoryjnego, lecz jedynie fakultatywny, a więc zależy od swobodnej decyzji pracodawcy. Odpisy dodatkowe, łącznie z drugą ratą odpisu, pracodawca powinien przekazać na rachunek zfśs do końca września.

Wysokość świadczeń przyznanych uprawnionym do korzystania z funduszu powinna być uzależniona od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej, a zatem nie powinna być jednakowa dla wszystkich. Zasady przyznawania świadczeń z zfśś oraz sposób ustalania i dokumentowania dochodu będącego podstawą do przyznania dofinansowania pracodawca powinien określić w regulaminie funduszu.

Przykładowy wyciąg z regulaminu zfśs: „Wysokość dopłaty do zorganizowanych wczasów dla emerytów i rencistów (byłych pracowników) oraz członków ich rodzin”

@RY1@i65/2011/014/i65.2011.014.000.0049.001.jpg@RY2@

W treści regulaminu należy ponadto określić, jakiego rodzaju dokumentów może żądać komisja socjalna, aby prawidłowo ustalić wysokość dochodu będącego podstawą do przyznania świadczeń. Aby uzyskać zwolnienie podatkowe z dofinansowania do wypoczynku dzieci, były pracownik – emeryt ma obowiązek przedstawić dokument, który w szczególności powinien zawierać: nazwę organizatora wypoczynku, określenie formy wypoczynku, np. kolonie, oraz oświadczenie, że organizator prowadzi działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów, zimowisk, w tym również połączonego z nauką pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, imię i nazwisko dziecka, okres, w jakim odbywał się wypoczynek, kwotę wydatku oraz dane wystawcy dokumentu.

WAŻNE!

Dofinansowanie do wypoczynku może być zwolnione z podatku wyłącznie wtedy, gdy wydatek na wypoczynek został rzeczywiście poniesiony przez uprawnionego i odpowiednio przez niego udokumentowany.

reklama

Autor:

ekspert ds. prawa pracy, wykładowca

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »