| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Dofinansowanie do biletów na imprezy kulturalne

Dofinansowanie do biletów na imprezy kulturalne

Chcemy przyznać pracownikom dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na pokrycie kosztów zakupu biletów na imprezy kulturalne. Pracownicy mieliby otrzymywać dofinansowanie na podstawie przedłożonej faktury wystawionej na siebie. Czy takie dofinansowanie z zfśs będzie zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 380 zł na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Tak, dofinansowanie do biletów z zfśs będzie zwolnione z podatku dochodowego jako świadczenie pieniężne do kwoty 380 zł rocznie. Prawo do dofinansowania biletów musi jednak wynikać z obowiązującego u Państwa regulaminu działalności socjalnej.

UZASADNIENIE

Świadczenia wypłacane pracownikowi z zfśs są jego przychodami ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych. Za takie przychody uważa się bowiem wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń (art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof).

Na podstawie wskazanego przez Państwa przepisu (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof) z opodatkowania zwolnione są finansowane ze środków zfśs świadczenia pieniężne oraz świadczenia rzeczowe przyznane pracownikowi. Roczny limit zwolnienia na tej podstawie wynosi 380 zł i obejmuje zarówno świadczenia rzeczowe, jak i pieniężne przyznane w ramach działalności socjalnej prowadzonej przez pracodawcę.

Zatem zwolnienie to obejmuje również gotówkę wypłaconą pracownikowi, pod warunkiem że taki sposób realizacji działalności socjalnej wynika z regulaminu zfśs i świadczenie zostało przyznane z uwzględnieniem sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs).

Jeśli w danym roku pracownik otrzyma z zfśs świadczenia, których wartość przekroczy ten limit, nadwyżka podlega opodatkowaniu.

W omawianej sytuacji mogą Państwo dofinansować z zfśs zakup biletów na imprezy kulturalne na podstawie faktur wystawionych imiennie na pracowników, jeżeli prawo do dofinansowania biletów wynika z obowiązującego u Państwa regulaminu działalności socjalnej.

Jeśli zwrócą Państwo pracownikowi koszt zakupu biletu na imprezę kulturalną, to takiego świadczenia nie należy wliczać do podstawy opodatkowania, jeżeli:

  • świadczenie zostanie w całości lub w części sfinansowane z funduszu socjalnego,
  • wysokość świadczeń rzeczowych i pieniężnych wypłaconych pracownikowi ze środków funduszu socjalnego i funduszy związków zawodowych nie przekroczy w danym roku 380 zł.

Stanowiska w podobnych sprawach wyrażały już wielokrotnie organy podatkowe – m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w piśmie z 8 stycznia 2010 r. (sygn. ITPB2/415-824/09/MK).

Podstawa prawna

  • art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 2 pkt 1, art. 8 ust. 1–2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »