| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Opodatkowanie dofinansowanie z zfśs karnetów na zajęcia sportowe

Opodatkowanie dofinansowanie z zfśs karnetów na zajęcia sportowe

W naszej spółce istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zgodnie z jego regulaminem pracownicy mogą otrzymywać dofinansowanie do karnetu na zajęcia sportowe (basen, siłownia). Dofinansowanie nie może przekroczyć 50 zł i jest dokonywane na podstawie przedłożonej przez pracownika faktury. Mimo że zdarza się, że na fakturze widnieje wyższa kwota, pracownik nie może otrzymać więcej niż 50 zł. Czy powinniśmy pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od takiego dofinansowania?

RADA
Tak. Ponieważ w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof zwolniono z opodatkowania tylko świadczenia rzeczowe finansowane z ZFŚS, to świadczenie pieniężne wypłacane przez Państwa spółkę z tych środków nie może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego. Również w innych przepisach nie przewidziano dla tego typu czynności zwolnienia z opodatkowania. Jeżeli kupowaliby Państwo karnety samodzielnie, to sfinansowana przez Państwa część korzystałaby ze zwolnienia do kwoty 380 zł w roku podatkowym. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidziano zwolnienia z opodatkowania dla niektórych świadczeń przyznawanych pracownikom. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

WAŻNE!
świadczeniami rzeczowymi nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Ustawodawca nie zdefiniował, co należy rozumieć przez pojęcie „świadczenie rzeczowe”, a jedynie wymienił, co nim nie jest. Z cytowanego przepisu wynika, że świadczeniami rzeczowymi nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Oznacza to, że w przypadku przekazania pracownikom świadczeń rzeczowych w postaci bonów czy talonów, które zostały sfinansowane ze środków ZFŚS, pracodawca będzie miał obowiązek pobrania z tego tytułu zaliczki na podatek dochodowy. Świadczenia te nie będą korzystały ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 updof.

Aby precyzyjnie określić, co należy rozumieć przez pojęcie świadczenia rzeczowego, należy się odwołać do przepisów Kodeksu cywilnego, gdzie w art. 45 znajduje się definicja rzeczy. Są nimi tylko przedmioty materialne.

W opisanej przez Państwa sytuacji mamy do czynienia z finansowaniem części wartości zakupionych przez pracowników karnetów na zajęcia sportowe (basen lub siłownię). Sam karnet bez wątpienia ma charakter materialny. Nie jest on jednak najpierw kupowany przez Państwa spółkę, a potem przekazywany pracownikom, lecz pracownicy kupują go samodzielnie, następnie przedstawiają fakturę, na podstawie której otrzymują refundację części poniesionych przez siebie kosztów (zwrot gotówki).

W praktyce oznacza to, że w opisanej sytuacji dochodzi do wypłaty świadczenia pieniężnego ze środków ZFŚS, a nie przekazania rzeczowego świadczenia sfinansowanego z tego funduszu. Ponieważ w cytowanym powyżej art. 21 ust. 1 pkt 67 updof jest mowa tylko o świadczeniach rzeczowych, to świadczenie pieniężne wypłacane przez Państwa spółkę ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie może korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Również w innych przepisach nie przewidziano dla tego typu czynności zwolnienia z opodatkowania.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »