| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Opodatkowanie dofinansowanie z zfśs karnetów na zajęcia sportowe

Opodatkowanie dofinansowanie z zfśs karnetów na zajęcia sportowe

W naszej spółce istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zgodnie z jego regulaminem pracownicy mogą otrzymywać dofinansowanie do karnetu na zajęcia sportowe (basen, siłownia). Dofinansowanie nie może przekroczyć 50 zł i jest dokonywane na podstawie przedłożonej przez pracownika faktury. Mimo że zdarza się, że na fakturze widnieje wyższa kwota, pracownik nie może otrzymać więcej niż 50 zł. Czy powinniśmy pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od takiego dofinansowania?


Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim z 7 lutego 2006 r. nr US.I-1/B/415-1/06 czytamy, że:

Sposób, w jaki wydatkowane są fundusze z ZFŚS, świadczy o rodzaju świadczenia, tzn. o jego charakterze rzeczowym bądź pieniężnym. Refundowanie bowiem zakupów poszczególnym pracownikom ze środków ZFŚS nie jest świadczeniem rzeczowym, tylko pieniężnym. Jak wynika z przepisu prawa podatkowego, świadczenie pieniężne, mimo że zostało zrefundowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie zostało wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych.

Omawiając to zagadnienie, warto zwrócić uwagę na to, że istnieje możliwość skorzystania przez Państwa ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 67 updof. Wymagałoby to tylko zmiany sposobu nabywania usług sportowych dla pracowników. Państwa spółka musiałaby kupować karnety samodzielnie, z częściową dopłatą do tych karnetów przez pracowników, ponad kwotę 50 zł. W takim przypadku zostałyby spełnione warunki uprawniające do korzystania ze zwolnienia.

Po pierwsze, jak wspomniano na wstępie, karnet ma charakter materialny, nie można go uznać za inny znak uprawniający do wymiany na towary lub usługi. Jest on rodzajem abonamentu na zajęcia, w tym przypadku sportowe, który umożliwia skorzystanie ze ściśle określonego w tym karnecie świadczenia. W związku z tym nie będzie miało do niego zastosowania wyłączenie ze zwolnienia.

Po drugie, wartość karnetu do wysokości 50 zł byłaby w całości finansowana przez Państwa ze środków ZFŚS. Użyte przez ustawodawcę sformułowanie „sfinansowane w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych” oznacza, że pracodawca finansuje lub współfinansuje przekazywane pracownikowi świadczenia rzeczowe wyłącznie z tego rodzaju funduszu. Możliwe jest zarówno pokrycie przez pracodawcę 100% wartości przekazywanych świadczeń, jak również częściowe ich finansowanie, ale z tego źródła (lub ewentualnie z funduszy związków zawodowych).

W związku z powyższym, jeżeli kupowaliby Państwo samodzielnie karnety na zajęcia sportowe ze środków ZFŚS, które byłyby w części dofinansowane przez pracowników, to wartość tego świadczenia korzystałaby ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 67 updof do wysokości limitu, tj. do kwoty 380 zł w roku podatkowym.

Możliwość korzystania w takiej sytuacji ze zwolnienia potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie z 16 listopada 2006 r. Naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu nr ZD/4060-78/06 czytamy, że: Należy stwierdzić, że bilety, karnety zakupione przez pracodawcę korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pod warunkiem że wydatki z tego tytułu pracodawca finansuje w całości z ZFŚS lub z funduszy związków zawodowych. W tym przypadku nie ma znaczenia wysokość finansowania świadczenia rzeczowego. W sytuacji gdy ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych finansowane jest 50% wartości świadczenia rzeczowego (wartości karnetu), zwolnieniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy, objęta będzie ta część wartości przekazywanego pracownikowi karnetu na basen do wysokości ustawowego limitu, tj. do kwoty 380 złotych w roku podatkowym.


Podstawa prawna:
• art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Premium English

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »