| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Rozliczenie świadczenia z okazji Dnia Dziecka przyznanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Rozliczenie świadczenia z okazji Dnia Dziecka przyznanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Z okazji Dnia Dziecka planujemy przyznać dzieciom pracowników bilety do kina i parku rozrywki. Będą to świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Czy te świadczenia powinny być przyznane z uwzględnieniem kryteriów socjalnych? Jak należy rozliczyć te świadczenia, jeżeli część pracowników w związku z przyznaniem biletów przekroczy limit 380 zł?

Przyznając dzieciom pracowników bilety do kina i parku rozrywki z zfśs powinni Państwo kierować się kryterium socjalnym. Wówczas od wartości biletów, która spowoduje przekroczenie limitu 380 zł, potrącą Państwo jedynie zaliczkę na podatek. Jeżeli natomiast przyznają Państwo bilety dzieciom wszystkich pracowników bez kryterium socjalnego, wartość udzielonych w ten sposób świadczeń będzie stanowić przychód tych pracowników podlegający oskładkowaniu i opodatkowaniu.

UZASADNIENIE

Udostępniając ulgowe, a nawet darmowe usługi lub świadczenia ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca ma obowiązek stosować kryteria socjalne, czyli kierować się sytuacją materialną, rodzinną i życiową uprawnionych osób (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs). Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 6 lutego 2008 r. (II PK 156/07; OSNP 2009/7-8/96). Najczęściej występujące w praktyce kryterium socjalne to dochód przypadający na członka rodziny osoby ubiegającej się o wsparcie z zfśs. Jednak przydzielanie tańszych albo bezpłatnych usług/świadczeń z zfśs pracodawca może również uzależniać od liczby dzieci pracownika, jego trudnej sytuacji osobistej, np. ciężkiej choroby pracownika bądź bliskiej mu osoby, powodzi, pożaru itp. Zasady i warunki korzystania z preferencyjnych usług/świadczeń finansowanych z zfśs z uwzględnieniem wskazanych kryteriów oraz podział środków zfśs na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej pracodawca powinien sprecyzować w regulaminie zfśs (art. 8 ust. 2 ustawy o zfśs). Reasumując, bilety do kina i parku rozrywki mogą Państwo w całości sfinansować z zfśs dla dzieci tylko tych pracowników, których rodziny osiągają niższe dochody, są liczne lub dotknięte zdarzeniem losowym.

WAŻNE!

Świadczenia z zfśs oferowane dzieciom uprawnionych pracowników należy przyznawać z uwzględnieniem kryterium socjalnego.

Przekazane dzieciom pracowników bilety do kina czy parku rozrywki ze środków zfśs stanowią przychód tego pracownika ze stosunku pracy (indywidualna interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 września 2010 r., sygn. IBPBII/1/415-590/10/HK i z 3 grudnia 2008 r., sygn. IBPB2/415-1525/08/MK). Niezależnie jednak od wartości tych świadczeń nie należy od nich odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). Ponadto świadczenia przyznane i sfinansowane ze środków zfśś są zwolnione z podatku do kwoty 380 zł rocznie na jednego pracownika (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof). Jeżeli natomiast wartość tych świadczeń przekroczy wspomniany limit, wówczas należy ją doliczyć do wynagrodzenia pracownika wypłaconego w danym miesiącu i od łącznego przychodu obliczyć, pobrać i przekazać do urzędu zaliczkę na podatek.

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »