| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Rozliczenie świadczenia z okazji Dnia Dziecka przyznanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Rozliczenie świadczenia z okazji Dnia Dziecka przyznanego z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Z okazji Dnia Dziecka planujemy przyznać dzieciom pracowników bilety do kina i parku rozrywki. Będą to świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Czy te świadczenia powinny być przyznane z uwzględnieniem kryteriów socjalnych? Jak należy rozliczyć te świadczenia, jeżeli część pracowników w związku z przyznaniem biletów przekroczy limit 380 zł?

Biletu do kina/parku rozrywki nie należy zaliczać do bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi, które – pokryte z zfśs – nie są zwolnione z podatku. Potwierdziła to Izba Skarbowa w Poznaniu w piśmie z 13 lutego 2006 r. (sygn. A1-D-415-4/2006), zgodnie z którym „ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy podatkowej, korzystają jedynie świadczenia o charakterze rzeczowym, np. bilety do kina, teatru, muzeum, karnetu na basen czy siłownię, paczki świąteczne itp.”

PRZYKŁAD

Pracownik otrzymuje wyłącznie wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej w wysokości 1670 zł brutto miesięcznie. W maju 2011 r. spółka sfinansowała z zfśs dziecku pracownika bilet do kina za 23 zł oraz do parku rozrywki za 150 zł. Na początku tego roku pracownik otrzymał już z zfśs bezzwrotną pomoc w wysokości 300 zł w związku z ciężką chorobą ojca. Pracownikowi przysługują zwykłe koszty uzyskania przychodu (111,25 zł) i złożył PIT-2.

Rozliczenie wynagrodzenia za maj br. powinno wyglądać następująco:

@RY1@i65/2011/010/i65.2011.010.000.0024.001.jpg@RY2@

* W związku z tym, że pracownik otrzymał już w tym roku 300 zł wsparcia z zfśs, zwolnieniem z podatku została objęta tylko część biletów przekazana dzieciom pracownika (80 zł). Natomiast od powstałej nadwyżki należy naliczyć podatek.

Podstawa prawna

  • art. 8 ust. 1–2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »