REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co z pożyczką mieszkaniową gdy pracownikowi wypowiedziano umowę

REKLAMA

Pracownik, któremu wypowiedzieliśmy umowę o pracę, wcześniej otrzymał z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pożyczkę mieszkaniową. Zgodnie z ustaleniem zawartym w umowie pożyczki (na podstawie regulaminu zfśs), jest ona wymagalna w przypadku rozwiązania stosunku pracy. Jak potrącić kwotę pozostałą do spłaty z ostatniego wynagrodzenia pracownika? Czy stosujemy kwotę wolną od potrąceń? Co z częścią pożyczki, która pozostanie niespłacona po potrąceniu?
RADA

Nie mają Państwo prawa potrącić z wynagrodzenia pracownika więcej niż wynosi miesięczna rata spłaty pożyczki.

UZASADNIENIE


Potrącenia z wynagrodzenia pracownika odbywają się na podstawie umowy pożyczki, w której jest ustalona wysokość miesięcznych rat oraz jest wyrażona zgoda pracownika na dokonywanie comiesięcznych potrąceń tych rat. Takie rozwiązanie jest zgodne z prawem.

W regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a następnie w umowie pożyczki można również określić okoliczności, które będą skutkowały dla pracownika obowiązkiem spłaty pożyczki w całości. Mogą to być np. rozwiązanie umowy przez pracownika za wypowiedzeniem lub rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Niedopuszczalne jest natomiast ustalenie w regulaminie, a co za tym idzie – w umowie, że pożyczka powinna być w całości spłacona w razie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę. Może to być okoliczność całkowicie niezależna od pracownika (w przeciwieństwie do sytuacji dokonywania przez niego wypowiedzenia umowy o pracę lub zdarzenia powodującego zwolnienie dyscyplinarne), dlatego pracownik nie może ponosić jej niekorzystnych skutków.

Takiego zapisu nie można umieścić w regulaminie zfśs i na jego podstawie nie można wprowadzać takich postanowień do umowy pożyczki.

Dlatego zastosowane przez Państwa w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz w umowie pożyczki postanowienie nakładające na pracownika obowiązek natychmiastowego zwrotu pożyczki w razie rozwiązania stosunku pracy, także za wypowiedzeniem dokonanym przez firmę, jest nieważne.

Zagrożenie
Potrącenie dokonane na podstawie tego nieprawidłowego zapisu w regulaminie zfśs i umowie pożyczki może być podstawą wystąpienia pracownika do sądu ze słusznym żądaniem zwrotu nienależnie pobranej kwoty wraz z odsetkami.

W związku z tym z ostatniego wynagrodzenia pracownika mogą Państwo potrącić jedynie miesięczną ratę pożyczki.
Jeżeli chodzi o kwotę pozostałą do spłaty, pracownik powinien co miesiąc spłacać Państwu kolejne raty pożyczki.

Powinni Państwo poinformować pracownika o możliwości wpłacania pieniędzy w kasie, przelewem bankowym na konto zakładu pracy lub bezpośrednio na rachunek zfśs. Najlepiej zrobić to na piśmie, odbierając jednocześnie od pracownika potwierdzenie otrzymania tego dokumentu.

W związku z tym, że ta osoba przestaje być u Państwa zatrudniona, mogą Państwo, moim zdaniem, zażądać dodatkowego zabezpieczenia spłaty pożyczki. Pracownik nie ma jednak obowiązku wyrażenia na to zgody, zwłaszcza że najprawdopodobniej użytym przez Państwa zabezpieczeniem jest poręczenie innych pracowników.

Gdyby były pracownik zaprzestał spłacania pożyczki, to jeżeli w umowie pożyczki ustanowiono poręczycieli, pracodawca ma prawo potrącać raty pożyczki z ich wynagrodzeń na warunkach ustalonych w umowie. Jest to jednak możliwe dopiero w przypadku zaprzestania przez pracownika spłacania pożyczki, a nie wyłącznie w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.

Jeżeli jednak w umowie pożyczki nie ustanowiono poręczycieli albo nie mają Państwo możliwości dokonywania potrąceń z ich wynagrodzeń, to pozostaje jedynie droga sądowa, tj. wystąpienie z pozwem o zapłatę na rzecz zfśs wymagalnych rat i zabezpieczenie spłaty rat pozostałych do zapłacenia.


Podstawa prawna:
•  art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
•  art. 9 Kodeksu pracy.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA