| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy bony wielkanocne przyznane zleceniobiorcy, który jest emerytem – byłym pracownikiem firmy, są zwolnione z podatku

Czy bony wielkanocne przyznane zleceniobiorcy, który jest emerytem – byłym pracownikiem firmy, są zwolnione z podatku

Z okazji świąt wielkanocnych chcemy dać pracownikom bony finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Bony otrzymają również nasi emeryci, m.in. nasz były pracownik, który obecnie jest na emeryturze i z którym zawarliśmy umowę zlecenia na pół roku. Czy w stosunku do tej osoby można zastosować zwolnienie z podatku do 2280 zł, czy należy traktować to jako świadczenie dla zleceniobiorcy i nie będzie ono zwolnione z podatku?

W przypadku emeryta zatrudnionego na zlecenie wartość bonów przyznanych z zfśs jest zwolniona z podatku, jeśli jest to świadczenie wynikające z uprzedniego stosunku pracy emeryta. Należy zastosować zwolnienie przysługujące z tytułu wypłaty świadczeń emerytom – byłym pracownikom zakładu pracy. Nie ma znaczenia, że obecnie zatrudniają Państwo tę osobę na umowę zlecenia, ponieważ bony nie są przychodem z tytułu tej umowy. Od wartości bonów nie należy również naliczać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

UZASADNIENIE

Praca na podstawie umowy zlecenia jest źródłem przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Przychodami z tego źródła są przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej lub jej jednostki organizacyjnej bądź jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (art. 13 pkt 8 lit. a updof).

Aby uznać, że świadczenie przyznane zleceniobiorcy w postaci bonów świątecznych jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, prawo do tego świadczenia musi wynikać z zawartej z nim umowy zlecenia bądź z innych regulacji obowiązujących w zakładzie. Wówczas wartość bonów stanowiłaby przychód z działalności wykonywanej osobiście jako składnik wynagrodzenia z tytułu tej umowy, od którego należałoby odprowadzić zaliczkę na podatek.

Jeśli ani umowa zlecenia, ani inne regulacje obowiązujące w firmie nie przewidują, że wynagrodzenie zleceniobiorcy (jego część) będzie wypłacane w bonach, to nie można uznać przychodu z tego tytułu za przychód z tytułu umowy zlecenia. Finansowanie wynagrodzenia ze środków funduszu socjalnego byłoby ponadto niezgodne z przepisami ustawy o zfśs. Środki tego funduszu są bowiem przeznaczone wyłącznie na finansowanie działalności socjalnej, tj. na finansowanie usług świadczonych przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową (art. 1 ust. 1, art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs).

W związku z tym należy uznać, że przyznane bony z zfśs są świadczeniem odrębnym od umowy zlecenia. Wynikają one z działalności socjalnej funduszu, a nie z umowy zlecenia. Ponieważ otrzyma je emeryt – były pracownik firmy i bony te mają związek z łączącym go uprzednio z zakładem pracy stosunkiem pracy, to przychód z tego tytułu może być zwolniony z podatku. Zwolnieniem z podatku objęte są bowiem świadczenia otrzymane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem pracy do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł (art. 21 ust. 1 pkt 38 updof).

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »