| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy bony wielkanocne przyznane zleceniobiorcy, który jest emerytem – byłym pracownikiem firmy, są zwolnione z podatku

Czy bony wielkanocne przyznane zleceniobiorcy, który jest emerytem – byłym pracownikiem firmy, są zwolnione z podatku

Z okazji świąt wielkanocnych chcemy dać pracownikom bony finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Bony otrzymają również nasi emeryci, m.in. nasz były pracownik, który obecnie jest na emeryturze i z którym zawarliśmy umowę zlecenia na pół roku. Czy w stosunku do tej osoby można zastosować zwolnienie z podatku do 2280 zł, czy należy traktować to jako świadczenie dla zleceniobiorcy i nie będzie ono zwolnione z podatku?

Ponieważ świadczenie to nie wynika ze stosunku pracy ani innego, z którego wynikałby obowiązek ubezpieczeń, to wartość otrzymanego świadczenia jest w całości zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby otrzymanie bonów nie miało związku z uprzednio łączącym emeryta stosunkiem pracy, lecz wynikało z umowy zlecenia. Mogłoby tak być, gdyby prawo do bonów świątecznych wynikało np. z regulaminu zfśs – gdyby regulamin przyznawał prawo do bonów pracownikom i zleceniobiorcom, a nie otrzymywaliby ich emeryci – byli pracownicy. Wówczas należałoby uznać, że świadczenie to nie ma związku z uprzednio łączącym emeryta stosunkiem pracy, lecz ma związek z wykonywaną przez niego umową zlecenia. W takiej sytuacji byłby to przychód z umowy zlecenia. Od tego dochodu trzeba pobrać zaliczkę na podatek według zasad właściwych dla umowy zlecenia.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zleceniobiorców jest faktycznie uzyskany przychód – jeśli w umowie zlecenia wynagrodzenie zostało określone w stawce kwotowej, godzinowej albo akordowej lub prowizyjnie. W pozostałych przypadkach podstawą wymiaru składek jest kwota minimalnego wynagrodzenia. Niezależnie jednak od tego, co jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia zatrudnianego przez Państwa zleceniobiorcę, otrzymane przez niego bony nie wpłyną na wysokość podstawy składek. W stosunku do zleceniobiorców mają bowiem odpowiednie zastosowanie przepisy rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r., które wymienia przychody zwolnione ze składek, m.in. świadczenia finansowane ze środków zfśs.

Podstawa prawna

  • art. 13 pkt 8 lit. a, art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 1 ust. 1, art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »