| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Zmiany w ustawie o zfśs wprowadzone "ustawą żłobkową"

Zmiany w ustawie o zfśs wprowadzone "ustawą żłobkową"

Ustawodawca, liberalizując wymagania dotyczące żłobków, a także wprowadzając nowe formy opieki nad dziećmi, umożliwił pracodawcom dokonywanie nowych odpisów na fundusz i zwolnił z podatku tych, którzy utworzą przyzakładowy żłobek.

WAŻNE!

Ustawa daje pracodawcy możliwość zwiększenia odpisu podstawowego tylko w przypadku utworzenia zakładowego żłobka lub klubu dziecięcego. Do zwiększenia odpisu podstawowego nie uprawnia więc utworzenie zakładowego przedszkola lub innej formy działalności przedszkolnej, a także dofinansowanie opieki nad dziećmi w placówkach wybranych przez rodziców.

Odpisy i zwiększenia odpisów na zfśs są kosztami uzyskania przychodów pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały faktycznie wpłacone na rachunek zfśs.

Zmiany z korzyścią dla pracodawcy

Prowadzenie przez pracodawcę zakładowego żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola to niewątpliwie rozwiązanie korzystne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Rozwiązanie to pomoże pracującym rodzicom, którzy będą mogli powierzyć dziecko pod opiekę placówce położonej blisko ich zakładu pracy. Przyzakładowe przedszkola i żłobki mają godziny pracy dostosowane do czasu pracy swoich pracowników. Czasem są otwarte nawet w weekendy, jeśli wymaga tego specyfika pracy w danym zakładzie. Dzięki temu pracodawca zyskuje dyspozycyjność swojego pracownika.

Tworzenie przyzakładowych przedszkoli i żłobków poprawia wizerunek firmy, co jest niezwykle istotne nie tylko na etapie pozyskiwania pracowników, ale przede wszystkim buduje stabilny i lojalny zespół. Z pewnością będzie to sprzyjało również skróceniu przerwy w pracy po porodzie, a nawet przesądzało o powrocie do życia zawodowego.

Zwolnienie podatkowe

Przedmiotowa ustawa wprowadziła również zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Świadczenia otrzymane z zfśs związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach lub klubach dziecięcych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Należy również przypomnieć, że od świadczeń socjalnych finansowanych z zfśs nie są odprowadzane również składki na ubezpieczenia społeczne.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (DzU nr 45, poz. 235).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »