| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Zmiany w ustawie o zfśs wprowadzone "ustawą żłobkową"

Zmiany w ustawie o zfśs wprowadzone "ustawą żłobkową"

Ustawodawca, liberalizując wymagania dotyczące żłobków, a także wprowadzając nowe formy opieki nad dziećmi, umożliwił pracodawcom dokonywanie nowych odpisów na fundusz i zwolnił z podatku tych, którzy utworzą przyzakładowy żłobek.

WAŻNE!

Pracodawca ze środków zfśs może utworzyć zakładowy żłobek, klub dziecięcy lub przedszkole tylko wtedy, gdy przewiduje to regulamin zfśs.

Należy także pamiętać, że ustalając reguły dofinansowania opłat za pobyt dzieci pracowników w przedszkolu, żłobku czy klubie dziecięcym, pracodawca jest zobowiązany uwzględnić sytuację życiową, rodzinną i materialną danego pracownika. Może przy tym w regulaminie zobowiązać osobę uprawnioną do pomocy z zfśs do złożenia zaświadczenia o zarobkach uzyskiwanych u innego pracodawcy. Ponadto pracodawca może także badać sytuację majątkową pozostałych członków rodziny, którzy prowadzą wspólne gospodarstwo domowe z jego pracownikiem.

Zwiększenie odpisu na fundusz socjalny

Fundusz socjalny tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Wysokość odpisu podstawowego wynosi na jednego zatrudnionego 37,5% (50% w przypadku pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze) przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, w zależności od tego, która kwota jest wyższa (zwanego dalej przeciętnym wynagrodzeniem). Wysokość odpisu podstawowego na zfśs na jednego pracownika wynosi w 2011 r. – 1093, 93 zł.

Ustawa o zfśs przewiduje sytuacje, w których wysokość odpisu może być zwiększona. Wysokość odpisu podstawowego może być zwiększona o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Natomiast pracodawcy sprawujący opiekę socjalną nad emerytami i rencistami, w tym także ze zlikwidowanych zakładów pracy, mogą zwiększyć zasoby zfśs o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do tej opieki.

Z dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy o zfśs pracodawcy, którzy utworzyli zakładowy żłobek lub klub dziecięcy, mogą zwiększyć odpis podstawowy na każdą zatrudnioną osobę o 7,5% przeciętnego wynagrodzenia, pod warunkiem przeznaczenia całości tego zwiększenia na prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK