| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Wysokość odpisu na zfśs w 2011 r.

Wysokość odpisu na zfśs w 2011 r.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w obwieszczeniu z 18 lutego br. podał wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej pozwalającego na ustalenie odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2011 r. oraz świadczenia urlopowego.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe wyniosło w całym 2010 r. 2822,66 zł, a w drugim półroczu 2010 r. – 2917,14 zł. W związku z tym, że przeciętne wynagrodzenie w drugim półroczu było wyższe, to ono stanowi podstawę ustalenia wysokości obowiązkowego odpisu podstawowego na jednego zatrudnionego oraz dobrowolnych odpisów zwiększających w 2011 r.

WAŻNE!

Pracodawcy sfery prywatnej mogą ustalić w przepisach wewnątrzzakładowych inną – wyższą lub niższą – wysokość odpisów na zfśs niż wynikająca z ustawy.

Pracodawcy działający w sektorze prywatnym, którzy podjęli decyzję o wypłacaniu świadczeń urlopowych i w 2011 r. naliczyli je na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do ustalania wysokości odpisów na zfśs w 2010 r. (2794,25 zł), powinni z dniem podania przez Prezesa GUS informacji o nowej podstawie naliczeń skorygować wypłacone kwoty. Powstałą niedopłatę świadczenia urlopowego należy zmniejszyć tylko o zaliczkę na podatek i zwrócić zatrudnionemu.

Wysokość odpisu podstawowego i odpisów dodatkowych (nieobowiązkowych) na zfśs w 2011 r.

@RY1@i65/2011/005/i65.2011.005.000.0029.001.jpg@RY2@

* Zmiana w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wprowadzona ustawą z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi do lat 3.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK