| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Posiłki dla pracowników

Posiłki dla pracowników

Jesteśmy niepublicznym zakładem opiekuńczo-leczniczym. Nasza działalność polega na leczeniu i opiece całodobowej. Nie jesteśmy płatnikami podatku VAT. Prowadzimy tylko sprzedaż usług zdrowotnych oraz usług związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem naszych pensjonariuszy. Mamy własną kuchnię i prowadzimy stołówkę dla naszych pensjonariuszy. Nasz personel (pielęgniarki i opiekunki pracują w systemie 12 godz.) wystąpił z pytaniem, czy możliwe jest korzystanie przez nich z posiłków, za które ponosiliby odpłatność? Czy w związku z tym sprzedaż takich posiłków po kosztach własnych byłaby opodatkowana i oskładkowana?

Nie, z uwagi na to, że pracownicy pokrywają pełne koszty posiłków, nie ma podstaw, aby doliczyć te koszty do ich wynagrodzeń i opodatkować oraz naliczyć składki ZUS. Gdyby pracodawca ponosił w związku z tym jakieś dodatkowe koszty niewynikające z przepisów bhp, wówczas ich wysokość stanowiłaby podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym.

Pracodawca może dofinansować pracownikom wyżywienie, jeżeli nastąpi to ze środków funduszu socjalnego, wtedy nie podlega składkom ZUS.

Limitowane jest natomiast zwolnienie od składek, w przypadku gdy dofinansowanie pochodzi spoza zfśs. W takiej sytuacji wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu podlega zwolnieniu do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 190 zł. Od nadwyżki należy opłacić składki.

Otrzymane przez pracownika świadczenia rzeczowe w postaci posiłków stanowią dla niego przychód ze stosunku pracy. Ze względu na to, że uzyskane świadczenia nie wynikają z przepisów bhp, nie można zastosować w tym przypadku zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 11 lub 11b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm. – dalej zwana updof). Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nie można przypisać pracownikowi przychodu z tytułu otrzymanych posiłków lub napojów. W takim przypadku przychód po stronie pracownika nie może zostać skonkretyzowany co do kwoty i tym samym – opodatkowany.

Wartość posiłków sfinansowanych ze środków zfśs stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy. Przychód ten jest zwolniony od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof).

Pracodawca może zaliczyć wydatki na posiłki i napoje finansowane ze środków obrotowych do własnych kosztów uzyskania przychodu. Wydatki te służą bowiem podniesieniu wydajności pracy pracowników, a to z kolei przekłada się na uzyskiwane przychody pracodawcy.

Natomiast usługi prowadzenia stołówki w szpitalu, zakładzie opiekuńczo-leczniczym zwolnione są z płacenia podatku VAT, pod warunkiem że prowadzone są one przez personel szpitala dla pacjentów i pracowników szpitala oraz że stołówka nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym, a prowadzenie jej jest ściśle związane z działalnością szpitala.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »