| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy bal sylwestrowy sfinansowany przez pracodawcę jest przychodem pracownika

Czy bal sylwestrowy sfinansowany przez pracodawcę jest przychodem pracownika

Ze środków obrotowych kupiliśmy zaproszenia na bal sylwestrowy m.in. dla pracowników kadry kierowniczej i ich małżonków. Jednak nie wszyscy pracownicy, którzy otrzymali zaproszenia, skorzystali z nich, mimo że mieli taką możliwość. Cena jednego zaproszenia to 300 zł od osoby. Czy taki wydatek, poniesiony również za małżonków naszych pracowników, jest w całości przychodem pracownika? Jeżeli tak, to jak go rozliczyć?

Do przychodu pracownika powinni Państwo wliczyć zarówno wartość jego zaproszenia, jak i zaproszenia jego małżonka, tj. odpowiednio 300 zł lub 600 zł, bez względu na to, czy dany pracownik skorzystał z zaproszenia. Od tego przychodu powinni Państwo odprowadzić zaliczkę na podatek oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

UZASADNIENIE

Przychodem pracownika ze stosunku pracy są m.in. otrzymane od pracodawcy nieodpłatne świadczenia (art. 12 ust. 1 updof). W przypadku gdy przedmiotem tych świadczeń są zakupione usługi, ich wartość należy ustalać według cen zakupu (art. 11 ust. 2a pkt 2 updof). Ponieważ w omawianej sytuacji znany jest jednostkowy koszt uczestnictwa w balu, to w tej wysokości należy zaliczyć powyższe świadczenie do przychodów pracownika. W związku z tym, że świadczenie dla małżonka wynika ze stosunku pracy, to również koszt jego zaproszenia na bal należy zaliczyć do przychodów pracownika. Potwierdziła to m.in. Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 19 lipca 2010 r. (sygn. IBPBII/1/415-433/10/BD): „(...) łączna wartość kosztów poniesionych przez pracodawcę przypadająca na pracownika i członków jego rodziny stanowić będzie przychód pracownika ze stosunku pracy. Należy zwrócić uwagę, że gdyby nie łączący pracownika z pracodawcą stosunek pracy, członek rodziny nie otrzymałby tego świadczenia. Wartość świadczeń, jaką poniósł w ramach organizowanych imprez z jego środków obrotowych, pracodawca ma obowiązek doliczać do wynagrodzenia pracownika wypłacanego w danym miesiącu i od łącznej wartości obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy według zasad przewidzianych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy”.

Gdyby zaproszeniem była objęta osoba towarzysząca niebędąca członkiem rodziny pracownika, wówczas również należałoby uznać, że świadczenie to wynika ze stosunku pracy pracownika i jego wartość zaliczyć do jego przychodów. Należałoby zatem stosować te same zasady, co w przypadku członka rodziny.

WAŻNE!

Nieodpłatne świadczenie w postaci zaproszenia na bal sylwestrowy przyznane przez pracodawcę zarówno pracownikowi, jak i osobie będącej lub niebędącej członkiem jego rodziny, stanowi w całości przychód tego pracownika.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »