| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy bal sylwestrowy sfinansowany przez pracodawcę jest przychodem pracownika

Czy bal sylwestrowy sfinansowany przez pracodawcę jest przychodem pracownika

Ze środków obrotowych kupiliśmy zaproszenia na bal sylwestrowy m.in. dla pracowników kadry kierowniczej i ich małżonków. Jednak nie wszyscy pracownicy, którzy otrzymali zaproszenia, skorzystali z nich, mimo że mieli taką możliwość. Cena jednego zaproszenia to 300 zł od osoby. Czy taki wydatek, poniesiony również za małżonków naszych pracowników, jest w całości przychodem pracownika? Jeżeli tak, to jak go rozliczyć?

Skoro zaproszenie zostało sfinansowane przez pracodawcę, a pracownik przyjmując je zadeklarował niejako chęć uczestnictwa w spotkaniu sylwestrowym, to należy uznać, że mógł z niego skorzystać, a zatem miał do niego prawo. Nieodpłatnym świadczeniem będzie więc możliwość skorzystania z tego prawa. Natomiast nieskorzystanie z zaproszenia pracodawcy nie zmienia faktu, że pracownik otrzymał nieodpłatne świadczenie w postaci możliwości uczestnictwa w zabawie sylwestrowej.

Jest to sytuacja analogiczna do tej, w której pracownik sam kupiłby zaproszenie, ale z niego nie skorzystał. Różnica polega na tym, że w omawianym przypadku zaproszenie finansuje pracodawca i z tego tytułu pracownik otrzymuje nieodpłatne świadczenie.

W sytuacji gdyby pracownik odpowiednio wcześniej zwrócił pracodawcy zaproszenie, wiedząc, że z niego nie skorzysta, a pracodawca przekazałby to zaproszenie innej osobie (np. innemu pracownikowi), nastąpiłaby zmiana osoby zaproszonej. Wówczas po stronie pracownika, który pierwotnie otrzymał zaproszenie, nie powstałby przychód. Podobnie byłoby w sytuacji, gdyby pracodawca uzyskał zwrot wydatków na niewykorzystane zaproszenie. Pracodawca nie poniósłby wówczas wydatku na sfinansowanie zaproszenia dla tego pracownika, zatem pracownik nie uzyskałby przychodu.

Dla pracownika, który częściowo pokrywa koszt tego rodzaju zaproszenia, przychodem jest różnica sfinansowana przez pracodawcę (art. 11 ust. 2b updof).

Zaliczając świadczenie wynikające z uczestnictwa w balu sylwestrowym do opodatkowanych przychodów pracownika, należy je również uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna:

  • art. 11 ust. 1, ust. 2a pkt 2, ust. 2b, art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Interpretacja uzupełniająca:

  • To, czy pracownik istotnie przybędzie na imprezę integracyjną, jeżeli miał możliwość wzięcia w niej udziału, jest kwestią bez znaczenia dla powstania przychodu. (Interpretacja indywidualna Izby Skarbowej w Katowicach z 19 października 2010 r., sygn. IBPBII/1/415-653/10/HK)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »