| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy pracodawca może podjąć jednostronną decyzję o nietworzeniu zfśs

Czy pracodawca może podjąć jednostronną decyzję o nietworzeniu zfśs

Zatrudniamy 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i w 2010 r. tworzyliśmy zfśs. Jednak od przyszłego roku chcemy z niego zrezygnować. W zakładzie pracy nie ma związku zawodowego, dlatego chcieliśmy to uzgodnić z przedstawicielem pracowników. On jednak nie zgodził się na rezygnację. Czy brak zgody przedstawiciela pracowników na nietworzenie zfśs i niewypłacanie świadczeń urlopowych jest dla nas wiążący?

Decyzja w sprawie rezygnacji z tworzenia zfśs podjęta przez Państwa jednostronnie bez zgody przedstawiciela pracowników byłaby nieważna. Brak takiej zgody oznacza brak możliwości rezygnacji z tworzenia zfśs. W 2011 r. należy zatem naliczać odpisy podstawowe i odprowadzać je na wyodrębniony rachunek zfśs.

UZASADNIENIE

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzą, co do zasady, pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty według stanu na 1 stycznia danego roku. Jedynie pracodawcy prowadzący działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych mają obowiązek tworzenia funduszu bez względu na liczbę zatrudnionych.

Przepisy przewidują możliwość rezygnacji z tworzenia funduszu u pracodawców prywatnych. Nie dotyczy to pracodawców sfery budżetowej.

Pracodawcy spoza sfery budżetowej nie muszą tworzyć zfśs. Jednak nie oznacza to, że mogą o tym jednostronnie decydować. Kluczową rolę odgrywają w tym przypadku związki zawodowe lub przedstawiciele pracowników, bez których zgody rezygnacja z zfśs nie jest w wielu przypadkach możliwa.

Jeżeli pracodawca uzyska zgodę na nietworzenie zfśs funkcjonujących u niego organizacji związkowych, takie postanowienie powinno znaleźć się w układzie zbiorowym pracy. Gdy w zakładzie pracy nie działa żadna organizacja związkowa, postanowienia dotyczące rezygnacji z tworzenia zfśs pracodawca ma obowiązek uzgodnić z pracownikiem wybranym przez załogę zakładu pracy do reprezentowania jej interesów i taki zapis umieścić w regulaminie wynagradzania (art. 4 ust. 3 ustawy o zfśs).

Przedstawiciel pracowników powinien być upoważniony przez pracowników do podejmowania decyzji także w kwestii działalności socjalnej pracodawcy. Na wybór reprezentanta załogi powinni mieć wpływ, albo przynajmniej taką możliwość, wszyscy pracownicy. Nie ma jednak wymogu, by zasięgać w tej sprawie opinii osób, które w danym dniu przebywają na zwolnieniach lekarskich, urlopach wypoczynkowych czy są nieobecne w pracy z innych powodów.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »