| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy pracodawca może podjąć jednostronną decyzję o nietworzeniu zfśs

Czy pracodawca może podjąć jednostronną decyzję o nietworzeniu zfśs

Zatrudniamy 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i w 2010 r. tworzyliśmy zfśs. Jednak od przyszłego roku chcemy z niego zrezygnować. W zakładzie pracy nie ma związku zawodowego, dlatego chcieliśmy to uzgodnić z przedstawicielem pracowników. On jednak nie zgodził się na rezygnację. Czy brak zgody przedstawiciela pracowników na nietworzenie zfśs i niewypłacanie świadczeń urlopowych jest dla nas wiążący?

Obowiązku uzgodnienia z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów nie można sprowadzić jedynie do zasięgnięcia jego opinii czy skonsultowania z nim tej decyzji. Rezygnacja z tworzenia funduszu jest możliwa wyłącznie po wyrażeniu na to zgody przedstawiciela pracowników. Zapis o nietworzeniu zfśs w regulaminie wynagradzania bez jego zgody jest nieważny z mocy prawa, a pracodawca nadal ma obowiązek prowadzenia działalności socjalnej – tj. naliczania i odprowadzania odpisów podstawowych na zasadach wynikających z ustawy o zfśs oraz z regulaminu gospodarowania środkami funduszu obowiązującego w zakładzie pracy.

Nie ma również żadnych podstaw prawnych, by pracodawca mógł samodzielnie, bez porozumienia z pracownikami, zrezygnować z tworzenia zfśs w razie trudności finansowych. Fundusz istnieje nawet w przypadku ogłoszenia upadłości przez pracodawcę, a orzecznictwo wskazuje wręcz na obowiązek odprowadzania odpisów do dnia całkowitego zaprzestania działalności firmy. Potwierdził to w wyroku z 4 kwietnia 2008 r. (I PK 243/07, OSNP 2009/17-18/222) Sąd Najwyższy.

WAŻNE!

Pracodawca, który nie uzyska zgody organizacji związkowej lub przedstawiciela pracowników na nieutworzenie zfśs, musi tworzyć fundusz nawet wówczas, gdy ma trudności finansowe i przeprowadza zwolnienia grupowe.

Przejściowe kłopoty finansowe oraz konieczność przeprowadzenia zwolnień grupowych mogą być natomiast podstawą do zmian w tworzeniu zfśs po porozumieniu ze związkami zawodowymi bądź przedstawicielem pracowników.

Rezygnacja z tworzenia funduszu może nastąpić w każdej chwili, nie tylko z początkiem następnego roku kalendarzowego. Należy jednak pamiętać, że niewykorzystane środki zfśs, zarówno zgromadzone na rachunku funduszu, jak i należności z tytułu udzielonych pożyczek z zfśs, powinny zostać wykorzystane do ich zupełnego wyczerpania i jedynie na finansowanie działalności socjalnej. Nie można wypłacić tych środków proporcjonalnie każdemu pracownikowi czy sfinansować innych wydatków niż te, które przewiduje regulamin zfśs.

Podstawa prawna

  • art. 3, art. 4 ust. 3, art. 8 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »