| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy każdemu po równo można sfinansować wyjazd integracyjny z funduszu socjalnego

Czy każdemu po równo można sfinansować wyjazd integracyjny z funduszu socjalnego

Możliwość dofinansowania z funduszu socjalnego imprez zbiorowych dla pracowników – np. wyjazdów integracyjnych – nie budzi już poważnych wątpliwości. Problemem jest natomiast to, czy wszystkim osobom uprawnionym należy przyznać świadczenia w jednakowej wysokości. W najnowszym orzecznictwie pojawia się pogląd, że wszelkie zbiorowe spotkania mogą być finansowane ze środków funduszu i nie trzeba różnicować sytuacji materialnej uczestniczących w nich osób.

PRZYKŁAD: Wydatki finansowane przez zamożniejszych pracowników

W firmie S często są organizowane wycieczki dla pracowników. Zakład pracy do nich dopłaca, aby dać szansę udziału w nich osobom mającym gorszą sytuację materialną. Zdecydowano jednocześnie, że pracownicy lepiej sytuowani mogą ponosić częściowe koszty pobytu. Tym niemniej pracodawca mógłby pokryć częściowo wydatki związane z uczestnictwem w wyjeździe tych pracowników ze środków obrotowych (innych niż środki ZFŚS).

Przy przyznawaniu jakichkolwiek świadczeń z funduszu powinna być brana pod uwagę sytuacja socjalna osób uprawnionych

W nowszym wyroku SN – z 16 września 2009 r. – podkreślono, że zgodnie z podstawową zasadą dysponowania środkami funduszu, określoną w art. 8 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, przyznawanie ulgowych świadczeń i wysokość dopłat z funduszu powinny być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby korzystającej z funduszu (sygn. akt I UK 121/09, INFOR LEX Biznes). Świadczenia wypłacone przez pracodawcę z pominięciem tej zasady nie mogą być ocenione jako świadczenia socjalne i nie mogą być objęte uprawnieniami przyznanymi tym świadczeniom w systemie ubezpieczeń społecznych. Trzeba jednak wiedzieć, że ubiegłoroczny wyrok odnosił się do innego rodzaju świadczeń – do bonów towarowych.

Podstawa prawna

  • Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 157, poz. 1241.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK