| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy każdemu po równo można sfinansować wyjazd integracyjny z funduszu socjalnego

Czy każdemu po równo można sfinansować wyjazd integracyjny z funduszu socjalnego

Możliwość dofinansowania z funduszu socjalnego imprez zbiorowych dla pracowników – np. wyjazdów integracyjnych – nie budzi już poważnych wątpliwości. Problemem jest natomiast to, czy wszystkim osobom uprawnionym należy przyznać świadczenia w jednakowej wysokości. W najnowszym orzecznictwie pojawia się pogląd, że wszelkie zbiorowe spotkania mogą być finansowane ze środków funduszu i nie trzeba różnicować sytuacji materialnej uczestniczących w nich osób.

PRZYKŁAD: Wydatki finansowane przez zamożniejszych pracowników

W firmie S często są organizowane wycieczki dla pracowników. Zakład pracy do nich dopłaca, aby dać szansę udziału w nich osobom mającym gorszą sytuację materialną. Zdecydowano jednocześnie, że pracownicy lepiej sytuowani mogą ponosić częściowe koszty pobytu. Tym niemniej pracodawca mógłby pokryć częściowo wydatki związane z uczestnictwem w wyjeździe tych pracowników ze środków obrotowych (innych niż środki ZFŚS).

Przy przyznawaniu jakichkolwiek świadczeń z funduszu powinna być brana pod uwagę sytuacja socjalna osób uprawnionych

W nowszym wyroku SN – z 16 września 2009 r. – podkreślono, że zgodnie z podstawową zasadą dysponowania środkami funduszu, określoną w art. 8 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, przyznawanie ulgowych świadczeń i wysokość dopłat z funduszu powinny być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby korzystającej z funduszu (sygn. akt I UK 121/09, INFOR LEX Biznes). Świadczenia wypłacone przez pracodawcę z pominięciem tej zasady nie mogą być ocenione jako świadczenia socjalne i nie mogą być objęte uprawnieniami przyznanymi tym świadczeniom w systemie ubezpieczeń społecznych. Trzeba jednak wiedzieć, że ubiegłoroczny wyrok odnosił się do innego rodzaju świadczeń – do bonów towarowych.

Podstawa prawna

  • Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. nr 157, poz. 1241.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK