| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy każdemu po równo można sfinansować wyjazd integracyjny z funduszu socjalnego

Czy każdemu po równo można sfinansować wyjazd integracyjny z funduszu socjalnego

Możliwość dofinansowania z funduszu socjalnego imprez zbiorowych dla pracowników – np. wyjazdów integracyjnych – nie budzi już poważnych wątpliwości. Problemem jest natomiast to, czy wszystkim osobom uprawnionym należy przyznać świadczenia w jednakowej wysokości. W najnowszym orzecznictwie pojawia się pogląd, że wszelkie zbiorowe spotkania mogą być finansowane ze środków funduszu i nie trzeba różnicować sytuacji materialnej uczestniczących w nich osób.

Nowe stanowisko sądu

Można powiedzieć, że takie stanowisko było już mocno ugruntowane, gdy pojawił się wyrok SN z 23 października 2008 r. (sygn. akt II PK 74/08, niepublikowany). Przedstawiono w nim diametralnie inną opinię na ten temat. Sąd Najwyższy wskazał, że kryterium socjalne, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS, odnosi się jedynie do przyznawania ulgowych świadczeń i usług, a nie wszystkich wynikających z całej działalności socjalnej pracodawcy. Zdaniem SN wyraźne brzmienie tego przepisu odnosi się wyłącznie do przyznawania ulgowych usług i świadczeń, co powinno być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania ze środków funduszu. W konsekwencji dopuścił w pełni finansowanie imprez integracyjnych z funduszu socjalnego, bez konieczności różnicowania sytuacji pracowników. Potwierdził jednocześnie, że działalność przejawiająca się w imprezach masowych, jak pikniki, andrzejki, organizowanie wycieczek – mieści się w pojęciu działalności socjalnej jako rodzaju działalności rekreacyjnej, względnie działalności w postaci różnych form krajowego wypoczynku.

Wyrok ten wskazuje, że ZFŚS nie może być postrzegany jako instytucja udzielająca pomocy wyłącznie osobom najuboższym lub znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych i rodzinnych. Sąd Najwyższy stwierdza, że pewne świadczenia z funduszu mogą być przyznawane na zasadach powszechnej i równej dostępności. Orzeczenie to może zmienić powszechne podejście do wydatkowania środków ZFŚS. Należy jednak pamiętać, że nadal za raczej powszechną opinię należy uważać tę, zgodnie z którą przy przyznawaniu jakichkolwiek świadczeń z funduszu powinna być brana pod uwagę sytuacja socjalna osób uprawnionych – osób, które z danego świadczenia korzystają.

Bezpieczniej jest jednak opierać się na powszechnej opinii o konieczności różnicowania także w takich przypadkach wysokości świadczeń dla poszczególnych osób uprawnionych. Przytoczony wyrok – na pewno interesujący – stanowi na razie osamotnioną opinię wśród tych, które ugruntowały odmienne stanowisko dotyczące tej kwestii. W przypadku wyjazdów integracyjnych itp. pracownicy (oraz inne osoby uprawnione) otrzymują świadczenie w postaci możliwości uczestnictwa w określonej imprezie, a co za tym idzie – podlega to pod zasadę „różnicowania socjalnego” ich sytuacji. Przy braku jakiejkolwiek możliwości takiego zróżnicowania warto przemyśleć finansowanie danej imprezy ze środków innych niż z ZFŚS.

Różnicowanie sytuacji poszczególnych osób uprawnionych do korzystania ze środków ZFŚS można w takich przypadkach osiągnąć poprzez dodatkowe świadczenia dla pracowników znajdujących się w trudniejszej sytuacji socjalnej.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »