| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy każdemu po równo można sfinansować wyjazd integracyjny z funduszu socjalnego

Czy każdemu po równo można sfinansować wyjazd integracyjny z funduszu socjalnego

Możliwość dofinansowania z funduszu socjalnego imprez zbiorowych dla pracowników – np. wyjazdów integracyjnych – nie budzi już poważnych wątpliwości. Problemem jest natomiast to, czy wszystkim osobom uprawnionym należy przyznać świadczenia w jednakowej wysokości. W najnowszym orzecznictwie pojawia się pogląd, że wszelkie zbiorowe spotkania mogą być finansowane ze środków funduszu i nie trzeba różnicować sytuacji materialnej uczestniczących w nich osób.

Nowe stanowisko sądu

Można powiedzieć, że takie stanowisko było już mocno ugruntowane, gdy pojawił się wyrok SN z 23 października 2008 r. (sygn. akt II PK 74/08, niepublikowany). Przedstawiono w nim diametralnie inną opinię na ten temat. Sąd Najwyższy wskazał, że kryterium socjalne, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o ZFŚS, odnosi się jedynie do przyznawania ulgowych świadczeń i usług, a nie wszystkich wynikających z całej działalności socjalnej pracodawcy. Zdaniem SN wyraźne brzmienie tego przepisu odnosi się wyłącznie do przyznawania ulgowych usług i świadczeń, co powinno być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania ze środków funduszu. W konsekwencji dopuścił w pełni finansowanie imprez integracyjnych z funduszu socjalnego, bez konieczności różnicowania sytuacji pracowników. Potwierdził jednocześnie, że działalność przejawiająca się w imprezach masowych, jak pikniki, andrzejki, organizowanie wycieczek – mieści się w pojęciu działalności socjalnej jako rodzaju działalności rekreacyjnej, względnie działalności w postaci różnych form krajowego wypoczynku.

Wyrok ten wskazuje, że ZFŚS nie może być postrzegany jako instytucja udzielająca pomocy wyłącznie osobom najuboższym lub znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych i rodzinnych. Sąd Najwyższy stwierdza, że pewne świadczenia z funduszu mogą być przyznawane na zasadach powszechnej i równej dostępności. Orzeczenie to może zmienić powszechne podejście do wydatkowania środków ZFŚS. Należy jednak pamiętać, że nadal za raczej powszechną opinię należy uważać tę, zgodnie z którą przy przyznawaniu jakichkolwiek świadczeń z funduszu powinna być brana pod uwagę sytuacja socjalna osób uprawnionych – osób, które z danego świadczenia korzystają.

Bezpieczniej jest jednak opierać się na powszechnej opinii o konieczności różnicowania także w takich przypadkach wysokości świadczeń dla poszczególnych osób uprawnionych. Przytoczony wyrok – na pewno interesujący – stanowi na razie osamotnioną opinię wśród tych, które ugruntowały odmienne stanowisko dotyczące tej kwestii. W przypadku wyjazdów integracyjnych itp. pracownicy (oraz inne osoby uprawnione) otrzymują świadczenie w postaci możliwości uczestnictwa w określonej imprezie, a co za tym idzie – podlega to pod zasadę „różnicowania socjalnego” ich sytuacji. Przy braku jakiejkolwiek możliwości takiego zróżnicowania warto przemyśleć finansowanie danej imprezy ze środków innych niż z ZFŚS.

Różnicowanie sytuacji poszczególnych osób uprawnionych do korzystania ze środków ZFŚS można w takich przypadkach osiągnąć poprzez dodatkowe świadczenia dla pracowników znajdujących się w trudniejszej sytuacji socjalnej.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK