| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy świadczenia przyznane z zfśs zawsze są zwolnione ze składek i podatku

Czy świadczenia przyznane z zfśs zawsze są zwolnione ze składek i podatku

W 2007 r. i 2008 r. przekazaliśmy pracownikom bony towarowe w całości sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, od których odprowadziliśmy zaliczkę na podatek. W 2009 r. również z zfśs wypłaciliśmy pracownikom świadczenia pieniężne, od których nie odprowadziliśmy podatku. Zarówno od bonów, jak i świadczeń pieniężnych wypłaconych z zfśs w latach 2007–2009 nie naliczaliśmy składek. W 2007 r. każdy z pracowników otrzymał bony w różnej wysokości, natomiast bony w 2008 r. i świadczenia pieniężne w 2009 r. pracownicy otrzymali w tej samej wysokości. Przyznając pracownikom świadczenia z zfśs w latach 2007–2009 nie braliśmy pod uwagę ich sytuacji socjalnej, nie wymagaliśmy od nich oświadczeń w tym zakresie. Podczas kontroli ZUS zarzucił nam, że wysokość przyznanych pracownikom świadczeń z zfśs nie zależała od spełnienia kryteriów socjalnych, w związku z czym powinniśmy uwzględnić je w całości w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Problem dotyczy nie tylko osób aktualnie zatrudnionych, ale również tych, które już nie są naszymi pracownikami. Ponadto byłym pracownikom wystawiliśmy na ich wniosek zaświadczenia ZUS Rp-7. Jak w tej sytuacji dokonać korekt deklaracji ZUS i podatku? Czy powinniśmy również skorygować wydane zaświadczenia ZUS Rp-7?

Zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi ZUS powinni Państwo skorygować deklaracje ZUS DRA i ZUS RCA z lat 2007–2009 za miesiące, w których pracownicy otrzymali świadczenia z zfśs, i dokonać wpłaty należnych składek finansowanych zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracownika łącznie z odsetkami. Za lata 2007 i 2008 nie należy korygować informacji PIT-4R ani PIT-11. Natomiast za 2009 r. powinni Państwo złożyć w urzędzie skarbowym informację korygującą PIT-4R oraz PIT-11 z pisemnym wyjaśnieniem przyczyn korekty oraz dopłacić należny podatek łącznie z odsetkami. Zaświadczenia ZUS Rp-7 wydane byłym pracownikom powinni Państwo skorygować, podając w informacjach dodatkowych zaświadczenia wartość przyznanych świadczeń z zfśs.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Oprócz wypłat pieniężnych, przychodem do celów podatkowych jest wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody itp.

Zatem praktycznie każde świadczenie od pracodawcy, pieniężne bądź rzeczowe, jest przychodem pracownika ze stosunku pracy, a w konsekwencji jest podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wyjątek stanowią przychody zwolnione ze składek na podstawie przepisów rozporządzenia składkowego, wśród których należy wymienić świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK