| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy świadczenia przyznane z zfśs zawsze są zwolnione ze składek i podatku

Czy świadczenia przyznane z zfśs zawsze są zwolnione ze składek i podatku

W 2007 r. i 2008 r. przekazaliśmy pracownikom bony towarowe w całości sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, od których odprowadziliśmy zaliczkę na podatek. W 2009 r. również z zfśs wypłaciliśmy pracownikom świadczenia pieniężne, od których nie odprowadziliśmy podatku. Zarówno od bonów, jak i świadczeń pieniężnych wypłaconych z zfśs w latach 2007–2009 nie naliczaliśmy składek. W 2007 r. każdy z pracowników otrzymał bony w różnej wysokości, natomiast bony w 2008 r. i świadczenia pieniężne w 2009 r. pracownicy otrzymali w tej samej wysokości. Przyznając pracownikom świadczenia z zfśs w latach 2007–2009 nie braliśmy pod uwagę ich sytuacji socjalnej, nie wymagaliśmy od nich oświadczeń w tym zakresie. Podczas kontroli ZUS zarzucił nam, że wysokość przyznanych pracownikom świadczeń z zfśs nie zależała od spełnienia kryteriów socjalnych, w związku z czym powinniśmy uwzględnić je w całości w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Problem dotyczy nie tylko osób aktualnie zatrudnionych, ale również tych, które już nie są naszymi pracownikami. Ponadto byłym pracownikom wystawiliśmy na ich wniosek zaświadczenia ZUS Rp-7. Jak w tej sytuacji dokonać korekt deklaracji ZUS i podatku? Czy powinniśmy również skorygować wydane zaświadczenia ZUS Rp-7?

WAŻNE!

Płatnik ma prawo domagać się zwrotu zapłaconego za podatnika podatku na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Pracownicy, którzy nie zwrócą zapłaconych za nich przez pracodawcę należnych składek, muszą mieć świadomość (i o tym również należałoby ich powiadomić), że do celów podatkowych uzyskają przychód ze stosunku pracy. Pracodawca zapłacił bowiem za nich świadczenie w postaci składek, które obowiązkowo powinny być sfinansowane ze środków ubezpieczonego. Zasadne jest więc wystawienie byłym pracownikom po zakończeniu roku podatkowego informacji PIT-11 o uzyskanym przychodzie z tego tytułu. Natomiast obecnym pracownikom należałoby doliczyć tę kwotę do pozostałych przychodów ze stosunku pracy i pobrać zaliczkę na podatek w miesiącu zapłaty tych składek do ZUS przez pracodawcę.

Korygowanie dokumentów rozliczeniowych ZUS może również wpłynąć na wydane pracownikom na ich wniosek zaświadczenia, np. do celów emerytalno-rentowych na druku ZUS Rp-7. W tym formularzu pracodawca wykazuje składniki wynagrodzenia, od których istniał obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i które podlegają wliczeniu do podstawy wymiaru świadczenia emerytalno-rentowego.

Zasadne wydaje się, by świadczeń o charakterze socjalnym nie uwzględniać w zaświadczeniu ZUS Rp-7, ponieważ nie są to składniki wynagrodzenia, co wynika również z załącznika do objaśnień do sprawozdawczości z zatrudnienia i wynagrodzeń wydanego przez GUS. Jednak w razie wątpliwości, czy dany składnik podlega wliczeniu do podstawy wymiaru świadczenia, pracodawca nie powinien wykazywać go w tabeli zamieszczonej w pkt 3 zaświadczenia, lecz podać w pkt 6 (w dodatkowych uwagach) kwotę, datę wypłaty, tytuł wypłaty i okres, za jaki ten składnik przysługiwał. W tej sytuacji płatnik może obecnym pracownikom w powyższy sposób wykazać wypłacone świadczenia z zfśs, natomiast byłym pracownikom sporządzić korekty zaświadczeń ZUS Rp-7.

Podstawa prawna

  • art. 8, art. 26a, art. 30, art. 54 § 1 pkt 5, art. 81 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 67, art. 26 ust. 1 pkt 2, art. 31 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
  • art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • art. 18 ust. 1, art. 23, art. 41 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • § 4–7 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 kwietnia 1985 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru emerytur i rent (Dz.U. 1989 r. Nr 11, poz. 63 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK