| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy wypłata świadczenia urlopowego wpływa na wypłatę emerytury

Czy wypłata świadczenia urlopowego wpływa na wypłatę emerytury

Zatrudniam pracownika, który pobiera wcześniejszą emeryturę. Zarabia obecnie 2100 zł. W lipcu br. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie zfśs otrzyma dofinansowanie do wczasów w wysokości 520 zł. Skoro za lipiec osiągnie przychód w wysokości 2620 zł, to czy powinien zgłosić w ZUS zawieszenie części emerytury za ten miesiąc?

Wypłata dofinansowania wczasów z zfśs nie spowoduje zmniejszenia emerytury za lipiec br. Pracownik nie powinien zgłaszać w ZUS faktu osiągnięcia tego przychodu.

UZASADNIENIE

Emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), muszą zgłaszać w ZUS fakt osiągania przychodu i rozliczać się z niego. Nie zabrania się im wykonywania pracy, jednak obowiązują ich progi zarobkowe, których przekroczenie wpływa na wypłatę emerytury.

Przychodu w miesięcznej wysokości niższej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia nie trzeba zgłaszać w ZUS. Natomiast wyższy miesięczny przychód trzeba zgłaszać, ponieważ powoduje on:

  • zmniejszenie emerytury – gdy mieści się w przedziale od 70% do 130% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale,
  • zawieszenie emerytury – gdy przekracza 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Limity zarobkowe zmieniają się od 3. miesiąca każdego kwartału. W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2010 r. niższy limit wynosi 2321,50 zł, a wyższy 4311,30 zł

Jednak pojęcie „przychód” w rozumieniu przepisów o zawieszaniu świadczeń emerytalno-rentowych odnosi się, po pierwsze, do źródeł przychodów stanowiących tytuł do ubezpieczeń społecznych (np. umowa o pracę, zlecenie), a po drugie, do przychodu, który stanowi podstawę wymiaru składek. Dopiero spełnienie obydwu tych warunków przesądza o tym, że przychód ten może wpływać na zmniejszenie emerytury.

Państwa pracownik otrzyma w lipcu br. dofinansowanie wczasów z zfśs, które w całości jest zwolnione ze składek. W konsekwencji – nie stanowi ono przychodu w rozumieniu przepisów emerytalnych. Takim przychodem w lipcu br. jest kwota wynagrodzenia za pracę (tj. 2100 zł), tak jak w poprzednich miesiącach. Nie powoduje ona zmniejszenia emerytury, bo jest niższa od 70% przeciętnego wynagrodzenia w I kwartale 2010 r. (tj. od 2321,50 zł).

Podstawa prawna

  • art. 103 ust. 1 i ust. 2, art. 104 ust. 1, ust. 2, ust. 7 i ust. 8 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • komunikat Prezesa ZUS z 19 maja 2010 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2010 r. stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent (M.P. Nr 41, poz. 598).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK