| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Opodatkowanie pomocy materialnej dla pracownika

Opodatkowanie pomocy materialnej dla pracownika

W styczniu 2010 r. z powodu silnych opadów śniegu uległo zniszczeniu wiele gospodarstw i budynków mieszkalnych. W związku z katastrofą poszkodowani zatrudnieni w naszej firmie otrzymali pomoc finansową w wysokości do 6000 zł. Czy pomoc materialna udzielona pracownikowi poszkodowanemu na skutek katastrofy naturalnej jest opodatkowana?

Nie, kwota otrzymanego świadczenia w wysokości do 6000 zł jest zwolniona z podatku.

Od 15 stycznia 2010 r. zaniechaniem poboru podatku dochodowego od osób fizycznych została objęta pomoc materialna otrzymana od zakładu pracy przez osoby poszkodowane na skutek katastrofy naturalnej. Zwolnienie dotyczy pomocy materialnej otrzymanej jedynie do kwoty nieprzekraczającej w roku podatkowym 6000 zł. Zmianę tę wprowadziło nowe rozporządzenie Ministra Finansów z 28 grudnia 2009 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (DzU nr 226, poz. 1819). Niepobieranie podatku ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r.

Przez katastrofę naturalną należy rozumieć zdarzenie związane z działaniem sił natury, w szczególności:

  • wyładowania atmosferyczne,
  • wstrząsy sejsmiczne,
  • silne wiatry,
  • intensywne opady atmosferyczne,
  • długotrwałe występowanie ekstremalnych temperatur,
  • osuwiska ziemi,
  • pożary,
  • susze,
  • powodzie,
  • zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych,
  • masowe występowanie szkodników,
  • masowe występowanie chorób roślin lub zwierząt,
  • masowe występowanie chorób zakaźnych ludzi,
  • działanie innego żywiołu (art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej, DzU nr 62, poz. 558 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »