| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Opodatkowanie zapomóg z zfśs

Opodatkowanie zapomóg z zfśs

Od 1 stycznia 2009 r. przyznawaliśmy opodatkowane zapomogi z zfśs. Jednak sytuacja prawna zmieniła się 22 sierpnia 2009 r. Czy od tej daty wszystkie zapomogi będą zwolnione od podatku, np. środki na zakup książek dla dzieci lub zakup węgla, i czy w takim razie powinnyśmy zwrócić podatek pracownikom?

Świadczenia finansowane w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do wysokości 380 zł w roku są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. W dalszym ciągu zwolnione są również z podatku do kwoty 2280 zł zapomogi z tytułu zdarzeń losowych.

22 sierpnia 2009 r. przepis art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymał nowe brzmienie. Zwolniona od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika – w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zfśs – rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez pracownika w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zfśs łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Przepis ten wprawdzie wszedł w życie 22 sierpnia 2009 r., jednak z mocą od 1 stycznia 2009 r. Z uwagi na to, że świadczenie pieniężne jest zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 380 zł rocznie, nie należy go wykazywać w PIT-11 pracownika. Dotyczy to również świadczeń wypłaconych pracownikom w 2009 r., ale przed 22 sierpnia 2009 r. Świadczenia te również objęte są zwolnieniem do ww. kwoty. W związku z tym, niezależnie od pobrania już zaliczki na podatek dochodowy, także tych świadczeń nie wykazujemy w PIT-11. Nie dokonuje się również korekty zaliczek na podatek przed zakończeniem roku podatkowego. Po zakończeniu roku podatkowego należy wystawić PIT-11, w którym zostaną wykazane dochody pracownika bez świadczeń z funduszu objętych zwolnieniem. Pracownik odbierze sobie wówczas nadpłaconą kwotę podatku w zeznaniu rocznym.

Jak wynika z przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, z tego funduszu mogą być m.in. finansowane usługi w zakresie różnych form wypoczynku oraz może być udzielana pomoc materialna – rzeczowa lub finansowa.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »