| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Jak obliczyć świadczenie urlopowe, gdy jeszcze nie jest znany odpis na zfśs na 2010 r.

Jak obliczyć świadczenie urlopowe, gdy jeszcze nie jest znany odpis na zfśs na 2010 r.

Nasz pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego od 18 do 31 stycznia 2010 r. Z tego tytułu przysługuje mu świadczenie urlopowe. Nie znamy wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) na 2010 r. W jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi świadczenie urlopowe?

W sytuacji gdy pracownik rozpoczyna urlop wypoczynkowy w pierwszych miesiącach roku kalendarzowego, kiedy jeszcze nie jest znana wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i nie ma podstawy do ustalenia wysokości odpisu na zfśs, pracodawca powinien wypłacić mu świadczenie urlopowe w wysokości ustalonej na podstawie odpisu ubiegłorocznego. Po ogłoszeniu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy ustalić wysokość odpisu podstawowego na bieżący rok, po czym niezwłocznie wypłacić pracownikowi wyrównanie.

Pracodawca, który nie wypłaci wyrównania niezwłocznie po ogłoszeniu wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej przez Prezesa GUS w danym roku, pozwalającego na ustalenie wysokości odpisu podstawowego za rok bieżący, ma obowiązek wypłacić to wyrównanie z odsetkami.

Jeśli pracodawca dokona wypłaty świadczenia urlopowego niezwłocznie po publikacji obwieszczenia w Monitorze Polskim, to nie można mówić o żadnym opóźnieniu w wypłacie. Świadczenie należy wówczas wypłacić pracownikowi bez odsetek.

PRZYKŁAD

Pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego od 20 stycznia do 10 lutego 2009 r. Pracodawca nie znał jeszcze przeciętnych wynagrodzeń z 2008 r. i z drugiej połowy 2008 r., dlatego nie mógł ustalić wysokości odpisu podstawowego na zfśs na 2009 r. W związku z tym wypłacił pracownikowi świadczenie urlopowe w wysokości 906,61 zł, tj. kwoty odpisu podstawowego obowiązującego w 2008 r. Obwieszczenie Prezesa GUS o wysokości przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń, stanowiących podstawę do ustalenia kwoty odpisu na zfśs na 2009 r., ukazało się 19 lutego 2009 r. Pracodawca 20 lutego 2009 r. dopłacił pracownikowi różnicę między świadczeniem urlopowym wypłaconym na początku urlopu wypoczynkowego a odpisem obowiązującym w roku udzielenia urlopu (1000,04 zł), tj. kwotę 93,43 zł. Kwota ta została wypłacona bez odsetek, gdyż pracodawca wypłacił wyrównanie niezwłocznie po opublikowaniu kwot umożliwiających ustalenie kwoty odpisu podstawowego na zfśs na 2009 r.

Jeśli odpis na zfśs w 2010 r. okaże się niższy od odpisu obowiązującego w 2009 r., pracownik ma obowiązek zwrócić pracodawcy nadpłaconą wysokość świadczenia urlopowego.

Podstawa prawna

  • art. 3 ust. 1, ust. 3, ust. 3a, ust. 3b, ust. 5, art. 5 ust. 1 i ust. 7 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • art. 481 Kodeksu cywilnego,
  • obwieszczenie Prezesa GUS z 19 lutego 2009 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2008 r. i w drugim półroczu 2008 r. (M.P. Nr 11, poz. 138).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »