| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Obciążenia podatkowe świadczeń z zfśs

Obciążenia podatkowe świadczeń z zfśs

Dopłaty z tytułu tzw. wczasów pod gruszą (wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie) podlegają opodatkowaniu w pełnej wysokości niezależnie od tego, czy dopłatę otrzymuje pracownik, czy jego dzieci.

  • dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu – dzieci i młodzieży do lat 18;

Przykład

Pracownikowi przyznano dopłatę do jego wczasów oraz dla jego trójki dzieci w wieku 7, 14 i 19 lat. Dopłata, jaką otrzymał pracownik oraz najstarsze z dzieci, podlega opodatkowaniu. Podatku nie płaci się natomiast od dopłaty przyznanej na dzieci młodsze.

  • świadczenia „zbiorowe”, czyli takie, których nie można „przypisać” do konkretnego uprawnionego do korzystania z funduszu – zwolnienie takich świadczeń z opodatkowania nie zostało wprost ujęte w przepisach. Jednak Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Siedlcach w decyzji nr 1464/DSi-I-415/I/99/06/MŁ z 12 stycznia 2007 r. zajęła stanowisko, że świadczenie na rzecz pracowników w zakresie sfinansowania wycieczki zorganizowanej dla pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie mieści się w zakresie pojęcia przychodu ze stosunku pracy i jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Inne opodatkowania i zwolnienia podatkowe

Świadczenia urlopowe stanowią przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu na takich samych zasadach jak inne przychody ze stosunku pracy. Wolne od podatku mogą być jednak odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty świadczenia urlopowego, jeżeli pracodawca miał obowiązek je wypłacić, ale nie zrobił tego w terminie.

Przykład

Pracodawca ustalił, że pracownikom w 2009 r. przysługiwało świadczenie urlopowe w wysokości 450 zł. Pracownik, który z urlopu skorzystał w styczniu, w okresie wypowiedzenia nie otrzymał świadczenia. Na skutek złożenia pozwu sąd nakazał wypłatę świadczenia wraz z odsetkami za zwłokę do dnia wypłaty. Od kwoty 450 zł należy zapłacić podatek, kwota zaś należnych odsetek nie podlega opodatkowaniu.

Jeżeli emeryci i renciści, których z poprzednim pracodawcą łączył stosunek służbowy, stosunek pracy, praca nakładcza lub spółdzielczy stosunek pracy, otrzymali od niego świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne przekraczające łącznie kwotę 2280 zł, to od nadwyżki tej kwoty pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%.

Należy zwrócić uwagę, że podatek zryczałtowany pobierany jest jedynie od świadczeń wskazanych wyżej, natomiast od pozostałych (np. dofinansowań do wypoczynku, zapomóg przekraczających kwotę 2280 zł) podatek pobierany jest na zasadach ogólnych, według skali podatkowej.

Przykład

Emeryt otrzymał w ciągu całego roku kalendarzowego z funduszu socjalnego świadczenia rzeczowe o łącznej wartości 3000 zł. Od kwoty 720 zł powinien zapłacić podatek dochodowy w wysokości 10%, czyli 72 zł.

W ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych możliwe jest uzyskanie także zwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe (pożyczki). Inaczej niż w przypadku zwykłej umowy pożyczki umowa pożyczki z funduszu jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają także inne cywilnoprawne czynności związane z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych.

Podstawa prawna:

  • art. 21 ust. 1 pkt 26, 67, 78, 95, art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • art. 2 pkt 1 lit. e, art. 9 pkt 10 lit. e ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (DzU nr z 2007 r. 68, poz. 450 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK