| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy ze środków zfśs można zorganizować imprezę integracyjną

Czy ze środków zfśs można zorganizować imprezę integracyjną

Organizujemy wyjazd integracyjny finansowany ze środków zfśs. Czy można go z tych środków w pełni sfinansować? Czy w tym przypadku również trzeba ustalać kryteria socjalne i w jaki sposób?

Orzecznictwo w przedstawionej sprawie nie jest jednolite. Jednak przeważa opinia o konieczności różnicowania wysokości świadczeń dla pracowników także w przypadku wyjazdów integracyjnych w zależności od kryteriów socjalnych. Można to osiągnąć np. częściowo pokrywając koszty wyjazdów niektórych pracowników z innych środków niż środki zfśs.

UZASADNIENIE

Z zfśs można dokonywać jedynie wydatków na cele socjalne, których szczegółowy katalog (zgodny z przepisami ustawy o zfśs) powinien być wskazany w regulaminie gospodarowania środkami tego funduszu obowiązującym u pracodawcy. Nie muszą to być wszystkie rodzaje działalności socjalnej wymienione w przepisach ustawy o zfśs, a jedynie wybrane spośród nich.

Działalność socjalna to usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych w umowie (art. 2 pkt 1 ustawy o zfśs).

Uszczegółowienie powinno się znaleźć w regulaminie gospodarowania środkami funduszu, w którym przewiduje się m.in. konkretne grupy wydatków spośród wymienionych w definicji działalności socjalnej, które u danego pracodawcy będą realizowane.

Jedynym kryterium, od którego jest uzależnione przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z zfśs, jest kryterium socjalne obejmujące sytuację życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.

Sfinansowanie wspólnego wyjazdu w równej wysokości w stosunku do każdej uprawnionej osoby narusza tę zasadę. Każdy z pracowników otrzyma w rezultacie świadczenie w tej samej wysokości (czyli kryterium socjalne nie będzie brane pod uwagę).

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 579/00, OSNP z 2003/14/331) wskazał, że: fundusz świadczeń socjalnych jest instytucją prawną, która ma łagodzić różnice w poziomie życia pracowników i ich rodzin, a także emerytów i rencistów. (...) Wprowadzenie przez pracodawcę w odniesieniu do festynu innej zasady przyznawania świadczeń, według której każdy pracownik i wszyscy członkowie jego rodziny – z pominięciem kryterium socjalnego – otrzymali talony uprawniające na festynie do konsumpcji o tej samej wartości, naruszało zasadę powiązania Funduszu z sytuacją osób uprawnionych oraz socjalny charakter Funduszu.

reklama

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »