| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy ze środków zfśs można zorganizować imprezę integracyjną

Czy ze środków zfśs można zorganizować imprezę integracyjną

Organizujemy wyjazd integracyjny finansowany ze środków zfśs. Czy można go z tych środków w pełni sfinansować? Czy w tym przypadku również trzeba ustalać kryteria socjalne i w jaki sposób?

Podobnie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 lutego 2007 r. (III Sa/Wa 4283/06, M.Podat. 2007/10/42). Wskazał w nim, że: zorganizowanie imprezy okolicznościowej (integracyjnej) dla wszystkich uprawnionych, bez uwzględniania ich sytuacji życiowej, stałoby w sprzeczności z warunkami, na jakich może być przyznawana pomoc z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Sytuacja taka byłaby sprzeczna z obowiązującymi przepisami prawa. Pomoc z funduszu może być dokonywana jedynie wówczas, gdy uzależnia się jej przyznawanie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika.

Odmienną opinię wyraził jednak Sąd Najwyższy w wyroku z 23 października 2008 r. (II PK 74/08). Stwierdził, że kryterium socjalne, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs odnosi się jedynie do przyznawania ulgowych świadczeń i usług, nie dotyczy ono natomiast innych świadczeń i usług, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy. Zdaniem Sądu Najwyższego, według wyraźnego brzmienia tego przepisu odnosi się on wyłącznie do przyznawania ulgowych usług i świadczeń, co powinno być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania ze środków funduszu. W konsekwencji SN w pełni dopuścił finansowanie imprez integracyjnych z funduszu socjalnego, bez konieczności różnicowania sytuacji pracowników.

To stanowisko jest jednak, jak na razie, jedyne. Dlatego bezpieczniej jest opierać się na dosyć powszechnej opinii o konieczności różnicowania wysokości świadczeń dla pracowników także w takich przypadkach. Pracownicy otrzymują bowiem świadczenie w postaci możliwości uczestnictwa w określonej imprezie, a co za tym idzie podlega to pod zasadę „różnicowania socjalnego” ich sytuacji.

PRZYKŁAD

Pracodawca zorganizował wyjazd integracyjny. Aby zróżnicować świadczenia pracownicy lepiej sytuowani mogą ponosić częściowe koszty pobytu. Pracodawca mógłby też pokryć częściowo wydatki związane z uczestnictwem w wyjeździe pracowników lepiej sytuowanych z innych środków niż zfśs.

Zróżnicowanie sytuacji poszczególnych osób uprawnionych do korzystania ze środków zfśs w przypadku wyjazdów integracyjnych można najłatwiej osiągnąć przez dodatkowe świadczenia dla pracowników o trudniejszej sytuacji socjalnej.

Zasady ustalania kryterium socjalnego powinny zostać określone w regulaminie gospodarowania środkami funduszu. Najczęściej, żeby właściwie zastosować kryterium socjalne, pobiera się od pracowników w tym zakresie oświadczenia majątkowe. Należy przy tym pamiętać, że oświadczenie powinno:

  • dotyczyć dochodów wszystkich członków rodziny,
  • obejmować pewien – dłuższy okres, a nie np. tylko ostatni miesiąc,
  • odnosić się nie tylko do sytuacji materialnej (dochody na członka rodziny), ale też rodzinnej i życiowej (np. informacja o wychowywaniu niepełnosprawnego dziecka w sposób istotny wpływa na ocenę sytuacji socjalnej danej osoby).

Podstawa prawna

  • art. 2, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK