| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Jak ma postąpić pracodawca, który opodatkował świadczenia zwolnione z podatku z mocą wsteczną od 1 stycznia 2009 r.

Jak ma postąpić pracodawca, który opodatkował świadczenia zwolnione z podatku z mocą wsteczną od 1 stycznia 2009 r.

W kwietniu br. wypłaciliśmy niektórym pracownikom znajdującym się w gorszej sytuacji materialnej świadczenia pieniężne z zfśs z okazji świąt wielkanocnych. Od wypłat gotówkowych pobraliśmy zaliczkę na podatek. Czy obecnie mamy dokonać korekty podatku, skoro takie świadczenia zostały zwolnione z podatku z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia 2009 r.?

W Państwa przypadku zaliczka na podatek została pobrana prawidłowo, ponieważ przepisy obowiązujące w momencie wypłaty świadczeń pieniężnych z zfśs nie przewidywały zwolnienia z podatku tego rodzaju świadczeń.

W związku z tym nadpłatę należy rozliczyć na podstawie ogólnie obowiązujących zasad. Nadpłata, która wynika z zaliczek na podatek, jest zwracana po zakończeniu okresu, za który rozlicza się podatek. Podatek od świadczeń wypłacanych pracownikom jest pobierany w ciągu roku podatkowego w formie zaliczek i podlega rozliczeniu w zeznaniu rocznym. Wcześniej (ale już po zakończeniu roku podatkowego) płatnik sporządza informację na formularzu PIT-11 o wysokości przychodów, kosztów ich uzyskania, dochodów i pobranych od nich zaliczek. W informacji PIT-11 za 2009 r. powinni Państwo wykazać wszystkie pobrane zaliczki, także od świadczeń, które były objęte zwolnieniem. Od wartości przychodów muszą Państwo odjąć kwoty zwolnione z opodatkowania na podstawie nowych przepisów.

Oznacza to, że w PIT-11 w wartości przychodów nie należy uwzględniać świadczeń pieniężnych z zfśs, które zostały objęte zwolnieniem z podatku, mimo że wcześniej pobrano od nich zaliczkę. Tym samym pracownicy uwzględnią w swoim zeznaniu rocznym (ewentualnie zrobi to pracodawca na wniosek pracownika) tylko te przychody, które powinny zostać opodatkowane, a podatek należny za dany rok będzie niższy niż suma zaliczek pobranych przez płatnika. Zatem zwrot nadpłaty nastąpi na skutek złożenia zeznania rocznego.

Podstawa prawna

  • art. 21 ust. 1 pkt 9a i pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • art. 73 § 1, pkt 2, § 2 pkt 1, art. 76c ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK