| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Jak ma postąpić pracodawca, który opodatkował świadczenia zwolnione z podatku z mocą wsteczną od 1 stycznia 2009 r.

Jak ma postąpić pracodawca, który opodatkował świadczenia zwolnione z podatku z mocą wsteczną od 1 stycznia 2009 r.

W kwietniu br. wypłaciliśmy niektórym pracownikom znajdującym się w gorszej sytuacji materialnej świadczenia pieniężne z zfśs z okazji świąt wielkanocnych. Od wypłat gotówkowych pobraliśmy zaliczkę na podatek. Czy obecnie mamy dokonać korekty podatku, skoro takie świadczenia zostały zwolnione z podatku z mocą wsteczną, tj. od 1 stycznia 2009 r.?

W Państwa przypadku zaliczka na podatek została pobrana prawidłowo, ponieważ przepisy obowiązujące w momencie wypłaty świadczeń pieniężnych z zfśs nie przewidywały zwolnienia z podatku tego rodzaju świadczeń.

W związku z tym nadpłatę należy rozliczyć na podstawie ogólnie obowiązujących zasad. Nadpłata, która wynika z zaliczek na podatek, jest zwracana po zakończeniu okresu, za który rozlicza się podatek. Podatek od świadczeń wypłacanych pracownikom jest pobierany w ciągu roku podatkowego w formie zaliczek i podlega rozliczeniu w zeznaniu rocznym. Wcześniej (ale już po zakończeniu roku podatkowego) płatnik sporządza informację na formularzu PIT-11 o wysokości przychodów, kosztów ich uzyskania, dochodów i pobranych od nich zaliczek. W informacji PIT-11 za 2009 r. powinni Państwo wykazać wszystkie pobrane zaliczki, także od świadczeń, które były objęte zwolnieniem. Od wartości przychodów muszą Państwo odjąć kwoty zwolnione z opodatkowania na podstawie nowych przepisów.

Oznacza to, że w PIT-11 w wartości przychodów nie należy uwzględniać świadczeń pieniężnych z zfśs, które zostały objęte zwolnieniem z podatku, mimo że wcześniej pobrano od nich zaliczkę. Tym samym pracownicy uwzględnią w swoim zeznaniu rocznym (ewentualnie zrobi to pracodawca na wniosek pracownika) tylko te przychody, które powinny zostać opodatkowane, a podatek należny za dany rok będzie niższy niż suma zaliczek pobranych przez płatnika. Zatem zwrot nadpłaty nastąpi na skutek złożenia zeznania rocznego.

Podstawa prawna

  • art. 21 ust. 1 pkt 9a i pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • art. 73 § 1, pkt 2, § 2 pkt 1, art. 76c ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »