| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy pracujący emeryt – nauczyciel ma prawo do świadczeń z zfśs w dwóch szkołach

Czy pracujący emeryt – nauczyciel ma prawo do świadczeń z zfśs w dwóch szkołach

Zatrudniliśmy w naszej szkole na 1/2 etatu na czas określony nauczyciela będącego na emeryturze (bez zawieszania tej emerytury). Czy nauczyciel ten ma prawo do świadczeń z zfśs w naszej szkole oraz w tej, z której przeszedł na emeryturę?

Nauczyciel emeryt, który jednocześnie podjął zatrudnienie u innego pracodawcy, jest uprawniony do świadczeń socjalnych zarówno u pracodawcy, od którego przeszedł na emeryturę, jak też w okresie zatrudnienia u pracodawcy, u którego świadczy pracę. Jeżeli jednak zatrudnienie podjął u pracodawcy, od którego przeszedł na emeryturę, to ze świadczeń socjalnych korzysta tylko jako pracownik.

UZASADNIENIE

Osobami uprawnionymi do korzystania z funduszu są:

  • pracownicy zatrudnieni w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania oraz członkowie ich rodzin,
  • pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych,
  • emeryci i renciści, byli pracownicy zakładu oraz członkowie ich rodzin,
  • inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie (uzgodnionym z zakładową organizacją związkową) prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie określa, w jaki sposób mamy ustalić status emeryta lub rencisty do celów socjalnych. Dlatego pracodawcą sprawującym opiekę socjalną nad emerytami i rencistami jest ostatni pracodawca, u którego byli oni zatrudnieni. Potwierdza to również orzecznictwo sądowe. Między innymi Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do uchwały z 15 listopada 1991 r. (sygn. I PZP 56/91; OSNC 1992/4/63) stwierdził, że uprawnienie do korzystania z funduszu socjalnego nie wiąże się z faktem przejścia na emeryturę, a jedynie z okolicznościami, jak bycie emerytem i bycie pracownikiem. Oznacza to, że jeżeli dana osoba była zatrudniona w określonym zakładzie i po zaprzestaniu pracy ma status emeryta, to należy do kręgu osób uprawnionych do świadczeń z zfśs u danego pracodawcy. Zwrot emeryt – były pracownik należy łączyć z tym pracodawcą, z którym stosunek pracy ustał bezpośrednio przed powstaniem statusu emeryta. Pracodawcą sprawującym opiekę socjalną nad emerytami jest więc zawsze ten zakład pracy, w którym emeryt był ostatni raz zatrudniony.

Emeryt (rencista), czyli osoba pobierająca wyłącznie świadczenie emerytalne lub rentowe, ma prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych u byłego pracodawcy. Jeżeli więc przed przejściem na emeryturę (rentę) był zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie, to do celów socjalnych będzie miał status byłego pracownika u każdego z nich.

Podstawa prawna

  • art. 53 ust. 5 Karty Nauczyciela,
  • art. 2 pkt 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK