| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Dopłaty do wypoczynku dla emerytów i rencistów z ZFŚS

Dopłaty do wypoczynku dla emerytów i rencistów z ZFŚS

Jesteśmy emerytami i korzystamy ze świadczeń socjalnych w naszym macierzystym zakładzie pracy. Od stycznia 2009 r. obowiązuje nowy regulamin przyznawania świadczeń. W treści regulaminu jest zapis, który przy ubieganiu się o dopłaty do wypoczynku zobowiązuje tylko emerytów i rencistów do dokumentowania poniesionych kosztów. Uważamy, że zapis ten narusza prawo. Czy mamy rację?

Tak. Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.) ustala kryteria przyznawania świadczeń socjalnych i uzależnia ich otrzymanie od sytuacji materialnej, życiowej i rodzinnej osoby uprawnionej. Kryteria te stanowią jedyną podstawę do przyznania i zróżnicowania wysokości dopłat do usług i świadczeń finansowanych z funduszu. Należy jednak pamiętać, że dokonywanie odpisu na każdego pracownika lub emeryta czy też rencisty nie oznacza, że wszyscy mogą otrzymać świadczenia z funduszu.

Kryteria przyznawania świadczeń ustalone w regulaminie np. wysokość dochodu czy też liczba członków rodziny, mogą nawet wyłączyć emeryta lub rencistę z możliwości uzyskania pomocy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest funduszem spożycia zbiorowego, a świadczenia mają charakter wyłącznie uznaniowy.

Wprowadzone do regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zapisów dotyczących konieczności dokumentowania (wyłącznie przez emerytów i rencistów) kosztów wypoczynku wskazują na nierówne traktowanie osób uprawnionych do świadczeń socjalnych (dyskryminowanie emerytów i rencistów), a tym samym naruszanie przepisów ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. O przyznaniu świadczenia socjalnego czy też wysokości dofinansowania do wypoczynku powinny decydować wyłącznie kryteria socjalne.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK