| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Do kiedy pracodawca musi przekazać pierwszą ratę na zfśs, jeżeli 31 maja przypada w niedzielę

Do kiedy pracodawca musi przekazać pierwszą ratę na zfśs, jeżeli 31 maja przypada w niedzielę

W naszym zakładzie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Do kiedy w tym roku powinniśmy przekazać pierwszą ratę środków na zfśs, jeżeli 31 maja przypada w niedzielę?

Ze względu na to, że 31 maja przypada w tym roku w niedzielę, czyli dzień ustawowo wolny od pracy, pierwszą ratę środków na zfśs muszą Państwo przekazać na rachunek funduszu najpóźniej do 1 czerwca br.

UZASADNIENIE

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Pracodawcy mają dwa terminy na dokonanie wpłat środków na fundusz socjalny. Do 31 maja powinni dokonać wpłaty co najmniej 75% kwoty odpisu podstawowego. Pozostałą część odpisów oraz zwiększenie odpisu podstawowego należy przekazać na konto funduszu do końca września.

Ze względu na to, że 31 maja br. przypada w niedzielę, pracodawcy mogą dokonać wpłaty pierwszej transzy środków na zfśs najpóźniej 1 czerwca br. Jeżeli bowiem koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień ustawowo uznany za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego.

W 2009 r. podstawą do obliczenia wysokości odpisów na zfśs jest kwota 2666,77 zł.

Jeżeli zatem przeciętne planowane zatrudnienie w zakładzie wynosi np. 32 osoby, to odpisu na zfśs należy dokonać w wysokości 32 001,28 zł (32 osoby x 1000,04 zł). Do 1 czerwca br. na konto funduszu socjalnego należy wpłacić 75% tej kwoty, czyli 24 000,96 zł.

@RY1@i65/2009/009/i65.2009.009.000.0022.102.jpg@RY2@

Podstawa prawna:

  • obwieszczenie z 19 lutego 2009 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2008 r. i w drugim półroczu 2008 r. (MP nr 11, poz. 138),
  • art. 5, art. 6 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
  • art. 115 Kodeksu cywilnego.

Aktualizacja: 14.05.2009

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Controlling i Rachunkowość Zarządcza189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ31
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem Infor.pl »