| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy emeryt pracujący w dwóch zakładach pracy ma prawo do świadczeń z zfśs u obu pracodawców

Czy emeryt pracujący w dwóch zakładach pracy ma prawo do świadczeń z zfśs u obu pracodawców

W naszym zakładzie pracuje emeryt, który jednocześnie podjął pracę na pół etatu w innej firmie. Czy ten emeryt ma prawo do świadczeń z zfśs w dwóch zakładach pracy?

Uprawnienie do ubiegania się o świadczenia socjalne przysługuje pracownikowi u każdego z pracodawców, którzy go zatrudniają. Pracownik nie musi wybierać zakładu, z którego funduszu miałby korzystać. To, czy zatrudniony dostanie świadczenie, jest uzależnione od jego sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej, a nie od tego, w ilu miejscach pracuje.

UZASADNIENIE

Osoby uprawnione do korzystania ze środków funduszu możemy podzielić na trzy kategorie (art. 2 pkt 5 ustawy o zfśs):

1. Pracownicy i ich rodziny

Pracownikiem jest osoba zatrudniona w zakładzie pracy na podstawie umowy o pracę (bez względu na wymiar czasu pracy i rodzaj umowy o pracę), powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 Kodeksu pracy). Do grona pracowników należy także zaliczyć osoby przebywające na urlopach wychowawczych i macierzyńskich, młodocianych zatrudnionych w celu nauki zawodu, pracowników sezonowych, a nawet pracowników tymczasowych, jeśli pracodawca w regulaminie gospodarowania środkami zfśs przyznał im prawo korzystania ze świadczeń.

WAŻNE!

Pracownik zachowuje prawo do ubiegania się o świadczenia socjalne na zasadach dotyczących pozostałych pracowników zakładu, także w okresie wypowiedzenia.

Za członków rodziny pracownika uznaje się przede wszystkim: współmałżonka, dzieci własne, dzieci współmałżonka, dzieci przysposobione oraz wnuki i dzieci obce przyjęte na wychowanie, również w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształcą się w szkole – do ukończenia 26 lat, natomiast w przypadku dzieci niepełnosprawnych w znacznym stopniu – bez ograniczenia wieku, rodziców oraz dziadków prowadzących wraz z uprawnionym wspólne gospodarstwo domowe.

Należy pamiętać, że pracodawca w regulaminie funduszu może przewidzieć także inne osoby, które zaliczy do członków rodziny pracownika (np. konkubentów).

2. Emeryci i renciści – byli pracownicy zakładu oraz ich rodziny

Z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych utworzonego przez zakład pracy mogą korzystać emeryci i renciści (byli pracownicy), którzy pracowali w tym zakładzie bezpośrednio przed przejściem na emeryturę lub rentę. Z tej grupy należy wyłączyć emerytów i rencistów świadczących pracę na podstawie umowy o pracę (już po przejściu na świadczenie z ZUS), gdyż takie osoby korzystają z funduszu na zasadach dotyczących pracowników danego zakładu pracy.

Warto w tym miejscu przywołać stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w uchwale z 15 listopada 1991 r. (I PZP 56/91, OSNC 1992/4/63). W myśl jej postanowień osoba, która przeszła na emeryturę i podjęła zatrudnienie w innym zakładzie pracy (zawieszając wypłatę emerytury), a następnie po rozwiązaniu tego stosunku pracy ponownie pobiera emeryturę, jest w rozumieniu ustawy o zfśs byłym pracownikiem ostatniego zakładu pracy i w tym zakładzie jest uprawniona do korzystania ze świadczeń socjalnych. Z tej uchwały wynika, że status pracownika należy niejako przedkładać nad status emeryta, co oznacza, że przez podjęcie zatrudnienia emeryt staje się pracownikiem (uzyskuje status pracownika) i wyłącznie na tej podstawie przysługują mu świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wyłączona jest możliwość dokonania wyboru przez pracownika – emeryta między opieką socjalną z zakładu pracy, z którego przeszedł na emeryturę (i w którym już nie pracuje), a opieką socjalną z zakładu pracy, w którym obecnie jest zatrudniony.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »