| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy emeryt pracujący w dwóch zakładach pracy ma prawo do świadczeń z zfśs u obu pracodawców

Czy emeryt pracujący w dwóch zakładach pracy ma prawo do świadczeń z zfśs u obu pracodawców

W naszym zakładzie pracuje emeryt, który jednocześnie podjął pracę na pół etatu w innej firmie. Czy ten emeryt ma prawo do świadczeń z zfśs w dwóch zakładach pracy?

WAŻNE!

Jeśli pracownik po przejściu na emeryturę (lub rentę) podjął zatrudnienie, to świadczenia socjalne należą mu się z tytułu pozostawania w stosunku pracy.

W momencie rozpoczęcia pracy równocześnie w kolejnej firmie emeryt nabędzie prawo jako pracownik do ubiegania się o wsparcie socjalne jednocześnie w dwóch zatrudniających go zakładach pracy.

PRZYKŁAD

Henryk D. pracował przez 10 lat w firmie X, po czym przeszedł na emeryturę. Przez rok, jako emeryt – były pracownik, korzystał z opieki socjalnej w firmie X. Następnie podjął zatrudnienie w zakładzie Y. Posiadając status pracownika nabył prawo do korzystania z funduszu socjalnego tylko w firmie Y. W momencie ewentualnego zawarcia umowy o pracę równocześnie z przedsiębiorstwem Z, Henryk D. będzie mógł zabiegać o wsparcie socjalne zarówno w zakładzie Y, jak i Z.

3. Inne osoby, które mają prawo do korzystania z zfśs

W regulaminie gospodarowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca ma możliwość swobodnego kształtowania kręgu osób, którym chciałby udzielać pomocy socjalnej ze środków funduszu. Dzięki temu opieką socjalną można obejmować nie tylko obecnych lub byłych pracowników, ale również np.: dzieci z domu dziecka, dzieci zmarłych pracowników, osoby zatrudnione w placówkach ochrony zdrowia obsługującej zakład pracy, nauczycieli szkół przyzakładowych. Przy czym to, jakie grono osób będzie uprawnione do danych świadczeń, powinno zostać precyzyjne określone w regulaminie funduszu.

Przyznawanie ww. grupom osób świadczeń socjalnych powinno być uzależnione od ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej (co wyklucza przyznawanie wszystkim uprawnionym świadczeń w jednej wysokości). Jeśli np. ktoś pracuje w dwóch zakładach pracy, to przywilej ubiegania się o pomoc socjalną przysługuje mu u każdego z pracodawców, na rzecz których wykonuje pracę.

Podstawa prawna:

● art. 2 Kodeksu pracy,

● art. 2 pkt 5, art. 8 ust. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »