| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy z zfśs można sfinansować pracownikom wejściówki do kina

Czy z zfśs można sfinansować pracownikom wejściówki do kina

Kupiliśmy dla pracowników z funduszy zfśs wejściówki do kina z okazji Dnia Kobiet. Jeden bilet kosztował 15 zł i nie przekracza kwoty odpisu na pracownika w 2009 r. Spotkaliśmy się z interpretacją, że takich prezentów nie można finansować ze środków zfśs. Jeżeli tak, to czy trzeba przeksięgować te środki z zfśs na środki obrotowe? Z jakiego funduszu sfinansować paczki wielkanocne dla pracowników?

Natomiast jeżeli wejściówki zostały zakupione ze środków obrotowych, a po zakupie zadecydowano o zrefundowaniu ich środkami pochodzącymi z rachunku zfśs, to kwoty te należy przeksięgować na konto zfśs. W tym przypadku zostaną pomniejszone środki zfśs, a nie środki obrotowe.

Pracodawcy, który chce wręczyć pracownikom dodatkowe prezenty (np. paczki), zależy na tym, by były to świadczenia zwolnione z opodatkowania i oskładkowania. Takie rozwiązanie jest korzystne również dla pracownika. Otrzyma on dodatkowe świadczenie, którego wartość nie zostanie pomniejszona o podatek i składki. Warto więc wydatki na takie cele pokryć z funduszy zfśs. Jednak dokonując takiego przeznaczenia środków z rachunku zfśs, pracodawca musi pamiętać o podstawowych kryteriach dysponowania tymi środkami. Muszą one służyć zaspokajaniu potrzeb socjalnych pracowników i uwzględniać ich sytuację materialno-bytową.

Podstawa prawna

  • art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 61, poz. 1106 ze zm.).

Autor:

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK