| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy z zfśs można sfinansować pracownikom wejściówki do kina

Czy z zfśs można sfinansować pracownikom wejściówki do kina

Kupiliśmy dla pracowników z funduszy zfśs wejściówki do kina z okazji Dnia Kobiet. Jeden bilet kosztował 15 zł i nie przekracza kwoty odpisu na pracownika w 2009 r. Spotkaliśmy się z interpretacją, że takich prezentów nie można finansować ze środków zfśs. Jeżeli tak, to czy trzeba przeksięgować te środki z zfśs na środki obrotowe? Z jakiego funduszu sfinansować paczki wielkanocne dla pracowników?

WAŻNE!

Jeżeli pracodawca sfinansuje prezenty dla pracowników z innych środków niż zfśs, np. obrotowych, to ma obowiązek doliczyć ich wartość do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jednak składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe płatnik nalicza do kwoty 95 790 zł w roku kalendarzowym.

W pierwszej kolejności muszą Państwo ustalić, czy było możliwe sfinansowanie wejściówek do kina ze środków zfśs. Jeżeli tak, to prezent jest zwolniony w całości z podatku i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ponieważ jego kwota nie przekracza rocznego limitu. Jeżeli jednak nie będą Państwo mogli uzasadnić, że przy przyznawaniu prezentów dla poszczególnych pracowników kierowali się Państwo sytuacją życiową, rodzinną i materialną pracownika, to nie będą one mogły być sfinansowane ze środków zfśs. W tym przypadku muszą je Państwo przeksięgować na rachunek środków obrotowych i od ich wartości naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatek.

Jeżeli prezenty dla pracowników sfinansowali Państwo ze środków zfśs prawidłowo, to ich wartości nie trzeba doliczać do podstawy opodatkowania i podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. Z katalogu zwolnień zostały wyłączone bony, talony oraz inne znaki uprawniające je do wymiany na towar lub usługę. Powstają wątpliwości co do tego, jak szeroko rozumieć pojęcie znaku, który uprawnia do zwolnienia.

Organy skarbowe są raczej zgodne co do tego, że znakami uprawniającymi do wymiany ich na towar lub usługę nie są bilety wstępu na imprezy kulturalne, rozrywkowe, sportowe. To oznacza, że zakup biletów wstępu np. do kina, teatru, na mecz, karnetu na basen lub siłownię, który został sfinansowany ze środków zfśs, jest przychodem zwolnionym z podatku do wysokości rocznego limitu 380 zł. Potwierdza to m.in. interpretacja urzędowa Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 lutego 2006 r. (nr A1-D-415-4/2006): (...) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy, korzystają jedynie świadczenia o charakterze rzeczowym, np. bilety do kina, teatru, muzeum, karnet na basen czy siłownię, paczki świąteczne itp. Natomiast nie można uznać, iż dofinansowanie do wypoczynku (wczasów) jest świadczeniem rzeczowym, bowiem otrzymujący to świadczenie nie otrzymuje świadczenia o charakterze materialnym.

Jeżeli źródło finansowania wejściówek nie zmieni się - są to środki zfśś - to nie muszą, a nawet nie powinni Państwo przeksięgowywać tych kwot. Przeksięgowanie oznaczałoby zmianę źródła finansowania tych świadczeń i obowiązek naliczenia podatku oraz składek.

reklama

Autor:

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »