| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Określenie wynagrodzenia w umowie o pracę - brutto czy netto?

Określenie wynagrodzenia w umowie o pracę - brutto czy netto?

Określenie wynagrodzenia za pracę jest obowiązkowym elementem każdej umowy o pracę. W jaki sposób należy określić wynagrodzenie pracownika w umowie – czy powinna być podana kwota brutto czy netto? Czy ochrona wynagrodzenia dotyczy kwoty brutto czy netto?

W trakcie ustalania warunków zatrudnienia kandydat do pracy nalegał na podanie w umowie o pracę wynagrodzenia w kwocie netto. W jaki sposób należy określić wynagrodzenie pracownika w umowie – czy powinna być podana kwota brutto czy netto? Czy ochrona wynagrodzenia dotyczy kwoty brutto czy netto – pyta Czytelnik z Sosnowca.

W umowie o pracę należy wpisywać należne pracownikowi wynagrodzenie za pracę w kwocie brutto. Ochrona wynagrodzenia za pracę odnosi się do kwoty brutto.

Stosunek pracy łączący pracownika i pracodawcę ma charakter zobowiązaniowy. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 k.p.).

Rekomendowany produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Serwis Prawno-Pracowniczy

Praca wykonywana na podstawie umowy o pracę jest zawsze pracą odpłatną. A zatem określenie wynagrodzenia za pracę jest obowiązkowym elementem każdej umowy o pracę.

Umowa o pracę obligatoryjnie powinna określać strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia pracy (art. 29 § 1 k.p.).

Sąd Najwyższy w wyroku z 9 lipca 2014 r. (sygn. akt I PK 250/13) orzekł, że umowa o pracę powinna wskazywać wynagrodzenie w kwocie brutto. Wynagrodzenie za pracę oznacza całość należnej na podstawie przepisów płacowych i umowy o pracę zapłaty za pracę, obejmuje także część, którą pracodawca odlicza jako składki na ubezpieczenia społeczne i zaliczki na podatek dochodowy. W rezultacie pracodawca jest wobec pracownika dłużnikiem zobowiązanym do zapłaty przysługującego wynagrodzenia w pełnej wysokości, a kwoty, które przekazuje jako płatnik podatku dochodowego, i zaliczki na składki ubezpieczeniowe są częścią wynagrodzenia pracownika. To, że nie są one wypłacane pracownikowi, lecz przekazywane odpowiednim organom jako zaliczki i składki, jest w tym wypadku wymaganym przez prawo sposobem realizacji obowiązku zapłaty pracownikowi części wynagrodzenia. Wobec tego całe wynagrodzenie za pracę jest przedmiotem wierzytelności pracownika wobec pracodawcy z tytułu zapłaty za pracę (art. 22 § 1 k.p.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »